• So. apr 1st, 2023

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka potvrdil opätovnú kandidatúru

vladimir-manka-predseda-bbsk-portret
Vladimír Maňka, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

TS – (tlacovasprava.sk) – BANSKÁ BYSTRICA 19. augusta 2013 – Necelé štyri roky po nástupe do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja predložil Vladimír Maňka občanom odpočet svojej práce a aktivít jeho tímu. V podrobnom materiáli predstavil, ako sa zmenila situácia kraja od roku 2009. Zároveň oficiálne potvrdil, že prijíma ponuku opätovne kandidovať v novembrových voľbách do vyšších územných celkov.

Svoj prínos vo funkcii predsedu dokumentoval Vladimír Maňka sumou takmer 260 miliónov eur. Najväčšiu časť z nej tvoria náklady ušetrené na chod úradu a organizácií v jeho kompetencii (39 miliónov eur), vyhraté súdne spory (106 miliónov eur) a prostriedky získané na rozvoj BBSK z eurofondov a z iných zdrojov (112 miliónov eur).

Nezanedbateľnú položku 300-tisíc eur však tvorí aj takpovediac osobný prínos Vladimíra Maňku spočívajúci v tom, že ako predseda nepoberal za svoju prácu výplatu, používal vo vlastnej réžii súkromné auto, počítač aj telefón. Takisto zo svojho si hradí náklady na služobné cesty a nepoberá za ne diéty.

„Hlavným dôvodom opätovnej kandidatúry je môj osobný záväzok voči občanom nášho regiónu, ktorí mi pred štyrmi rokmi dali svoju dôveru,“ uviedol Vladimír Maňka k rozhodnutiu kandidovať v novembrových voľbách do VÚC. “Kraj som v roku 2009 prevzal v dezolátnom stave a na pokraji bankrotu. Bolo nevyhnutné okamžite ho začať zachraňovať a šetriť na každom kroku. Moje pôvodné plány tak museli ustúpiť neodkladnej záchrane nášho kraja. Vymenovanie našich aktivít za posledné štyri roky zaberie desiatky strán… Na zjednodušenie ich zhrniem do dvoch čísel, ktoré vykresľujú podstatu. Kraju sme zachránili 145 miliónov eur a na jeho rozvoj vynakladáme 112 milónov eur!“

V súčasnosti je podľa Vladimíra Maňku región stabilizovaný a pripravený na nové investície do jeho rozvoja, čo občanom kraja prinesie prosperitu a kvalitnejší život. Za významné faktory považuje skutočnosť, že kraj v rámci Slovenskej republiky už nefiguruje na poslednej priečke v miere nezamestnanosti (Zdroj: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, 2013), klesá jeho celková zadlženosť aj zadlženosť na obyvateľa (Zdroj: INEKO 2012) a organizácia Transparency International ho vyhodnotila ako najtransparentnejší zo všetkých krajov (Zdroj: TI 2011).

„Do konca roka v spolupráci s vládou SR plánujeme doriešiť pravidlá spravodlivejšieho prerozdelenia dane z motorových vozidiel, aby sme mali viac zdrojov na opravu ciest,“ naznačil agendu, ktorú plánuje rozbehnúť ešte pred voľbami. Kompletný program, ktorým osloví voličov, predstaví Vladimír Maňka spolu s jeho tímom už v najbližších dňoch.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri