• Po. jan 30th, 2023

Na najčistejšom sídlisku bude zábava do neskorého večera

zlato-pre-zlatak-2013
Plagát k podujatiu.

V tomto roku 2013 si mesto Zvolen pripomenulo 770. výročie obnovenia mestských výsad. Výsady, ktorými mesto získalo autonómiu, obnovil a potvrdil v roku 1243 uhorský kráľ Belo IV. Obyvatelia Zvolena boli vyňatí spod právomoci župana a župných sudcov, získali právo slobodne si voliť richtára a farára. Zvolen sa stal slobodným kráľovským mestom, preto rok 1243 predstavuje významný medzník v histórii mesta.

Pri tejto príležitosti sa celý rok 2013 nesie v duchu osláv 770. výročia obnovenia mestských výsad. Idea osláv zahŕňa množstvo malých a väčších podujatí pre obyvateľov, ale i návštevníkov mesta, ktoré budú atraktívnym spôsobom prezentovať túto významnú udalosť.

Pri príležitosti 770. výročia obnovenia mestských výsad vyhlásilo mesto Zvolen súťaž pre obyvateľov mesta o „Najčistejšie a najupravenejšie sídlisko“.

Určená komisia ohodnotila vykonané úpravy sídlisiek vždy po ukončení vyčistenia jednotlivých mestských častí a za „Najčistejšie a najupravenejšie sídlisko“ ohodnotila Zlatý potok a tak práve na tomto sídlisku sa bude konať Celovečerný kultúrny program pre víťaza súťaže „SKULTÚRNITE SI SÍDLISKO“ vyhlásenej pri príležitosti 770. výročia obnovenia mestských výsad pod názvom ZLATO PRE „ZLAŤÁK“ 15.9.2013 od 16:00 hod v areáli ZŠ M. Rázusa na Zlatom potoku.

Program

  • Fáber Dance Team a GLAMS – bez komentára 🙂
  • Sweet Little Chicks – dievčenská vokálna skupina Sweet Little Chicks, interpretujúca prevažne americké piesne 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia (tzv. jazzové štandardy). Rozhodne to nebude, len o tom
  • Pacipacifik – Country skupina Pacipacifik vznikla v roku 1999 vo Zvolene.Dodnes hrá v pôvodnom zložení: Rastislav Belička (gitara, spev), Michal Weis (banjo, spev), Vladimír Nociar (basová gitara)., Daniel Axmann (mandolína, fúkacie harmoniky, spev)Kapela koncertuje doma aj v zahraničí a má za sebou viac ako 1500 vystúpení na country akciách a prestížnych festivaloch ako sú napr. Porta v CZ, Country Lodenica, Country weekend Šuňava, Dudinská stopa, Folková Nová baňa, Fest Dobré Bohunice, Dobrofest Trnava, Country fest Kokava, Country Fest Rozmarín a mnoho ďalších festivalov, country bálov a podujatí. Skupina sa prezentovala aj v médiách, Český rozhlas, TV JOJ a STV. Na mnohých festivaloch získala ocenenia. Napríklad: Laureát Slovenskej aj Českej Porty, cena diváka Country Lodenica.
  • Slovak tango – Skupina mladých hudobníkov – študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Akadémie umení, Univerzity Mateja Bela, Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne sa zameriava na interpretáciu slovenskej populárnej piesne 30. až 50. rokov 20. storočia.

Podujatie moderuje Ondřej Daniš

zlato-pre-zlatak-2013

Článok a foto: Ján Števonka.