• Št. nov 30th, 2023

Kandidát na župana má kampaň bez bilbordov, peniaze radšej rozdal!

Autor IMG_1979

okt 14, 2013

BANSKÁ BYSTRICA, 14. októbra 2013 (tlacovasprava.sk) – Kampaň najvážnejšieho kandidáta na župana bude bez billboardov. Pôvodne na billboardovú kampaň vyčlenených 30 000 eur postupne rozdáva na charitu. Peniaze venuje deťom, mladistvým a seniorom v Banskobystrickom regióne, ktorí sú pre svoje postihnutie odkázaní na pomoc iných.

Župan Vladimír Maňka s návrhom predvolebných bilbordov, ktoré sa napokon v kampani neobjavili.

Kampaň na voľby do vyšších územných celkov beží naplno. Aj v banskobystrickom kraji sú mestá a obce zaplavené billboardmi kandidátov. O to prekvapujúcejšie je rozhodnutie banskobystrického župana Vladimíra Maňku.

Rozhodol sa peniaze určené na billboardy venovať radšej tým, ktorých životné osudy sú ťažké a bez pomoci iných často neriešiteľné.

A tak celých 30 000 eur, pôvodne vyčlenených na dvojmesačnú billboardovú kampaň, daroval súčasný župan V. Maňka na charitu. „Tieto peniaze venujem ľuďom v 75 zariadeniach sociálnych služieb v našom kraji, ktorí to naozaj potrebujú,“ spresnil.

„V týchto zariadeniach žijú deti, mládež aj seniori s rôznym zdravotným postihnutím a tiež ľudia v krízovej životnej situácii. Zariadenia poskytujú napríklad núdzové bývanie matkám s deťmi, ktoré sa ocitli bez domova a bez pomoci, deťom, mladistvým a seniorom, ktorí sú pre zdravotné postihnutie odkázaní na pomoc iných,“ vysvetlil župan. „Zdravotnícke a rehabilitačné pomôcky alebo finančné prostriedky darujem podľa požiadaviek a potrieb riaditeľov jednotlivých zariadení. Verím, že spomínaným ľuďom takto aspoň trochu uľahčím ich život,“ dodal.

Vladimír Maňka má aj povesť dobrého hospodára. Počas jeho pôsobenia na poste predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa stav župy výrazne konsolidoval. Podarilo sa mu zachrániť a ušetriť desiatky miliónov eur a priniesť ďalšie desiatky miliónov eur v podobe investícií.

On sám neodčerpáva z kasy župy ani len to, na čo má nárok. Nedal si vyplatiť svoj plat a ušetril tak z rozpočtu župy za štyri roky 200-tisíc eur. Na služobné účely používa vlastné auto, cestuje bez nároku na diéty či na preplatenie ubytovania a dokonca používa na pracovné účely svoj vlastný počítač a telefón.

Prínos Vladimíra Maňku v rokoch 2009 – 2013: Takmer 260 miliónov pre Banskobystrický kraj

RACIONALIZÁCIA: 39 miliónov eur

Opatrenia, ktoré sa týkali personálnych a prevádzkových zmien, dodávateľských a iných vzťahov na samotnom úrade ako aj v spravovaných inštitúciách (napr. zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby).

VYHRATÉ SÚDY: 106 miliónov eur

Pri nástupe do funkcie predsedu čelil BBSK desiatkam súdnych sporov. Pri tom najväčšom išlo o 18 miliónov eur! Okrem neho bolo doteraz v prospech kraja ukončených ďalších takmer 100 sporov.

OSOBNÝ PRÍNOS, DOBROČINNOSŤ: 300 tisíc eur

Vo funkcii predsedu BBSK si nedal vyplácať plat v sume 200-tisíc eur. Na služobné účely používa vlastné auto, počítač aj telefón. Cestuje bez nároku na diéty či na preplatenie ubytovania. Na charitu venuje formou finančných a iných darov 100 000 eur.

EUROFONDY A INÉ ZDROJE: 112 miliónov eur

Kraj úspešne realizuje projekty z eurofondov za takmer 50 miliónov eur eur v oblasti investícií, dopravy, sociálnych služieb či školstva. V príprave sú projekty podporené eurofondami za 21 miliónov eur a aktivity financované z iných zdrojov za 41 miliónov.

Odvzdávanie darov seniorom a klientom domovov sociálnych služieb:

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri