• Št. nov 30th, 2023

Na zámku ožilo famózne umenie Orientu

jana-svantnerova-sng
Jana Švantnerová. Foto: ZV-podujatia.

Zažiť nepoznané a odísť obohatení o nové poznatky mali možnosť tí, ktorí sa rozhodli zúčastniť pútavého rozprávania v druhej časti  cyklu Stretnutia s výtvarným umením.

Po minulom novembrovom stretnutí o nástenných maľbách zo starej zvolenskej fary sme sa tentokrát preniesli nielen slovom, ale i predmetmi do depozitárov Slovenskej národnej galérie, ktoré pochádzali z Orientu.

Počas pútavého rozprávania  kunsthistoričky Jany Švantnerovej, ktorá kvôli svojmu výskumu precestovala tisíce kilometrov sa podával v čajovni na zámku zelený čaj, jazmínový alebo  čierny s kvietkami ruží.

Práve tieto čaje mali navodiť atmosféru počas rozprávania o krajinách, do ktorých nás svojim príbehom vtiahla a tak sme prešli počas vyše hodiny cez Čínu, Japonsko, Turecko, Perziu a Irán.

Multi-kulti zbierka, ktorá slúžila na prednáške ako ilustračný prednáškový materiál pochádza zo zbierky SNG  a všetky predmety orientálneho charakteru nepochádzajú z ucelenej zbierky šľachtických rodov. Všetky predmety sa dostali do zbierky v 60-tich a 70-tich rokoch od rôznych ľudí, napríklad aj darom.

Jana Švantnerová

Pôsobí v SNG už niečo cez dva roky a na starosti má zbierku úžitkového remesla, do ktorej patrí sklo, porcelán, keramika, nábytok, umelecké remeslo a šperky. Popri práci v SNG sa zoberá hlavne židovskou kultúrou.

Čo bolo možné sa dozvedieť, respektíve o čom bolo celé rozprávanie?

Nebudem prezrádzať, ten kto sa zúčastnil vie, ale aby ste nepovedali, tak aspoň niečo málo áno.

Možno ste nevedeli, že aj kimono malo vrecká a že si do nich ukladali mužskí bojovníci Necuke a toto všetko sa dialo v období Meidži (1868-1912).

Obdobie Meidži alebo éra Meidži alebo Meidži je obdobie dejín Japonska 1868-1912, éra vlády cisára Macuhita.

Dozvedieť sa dalo aj o tom, že samurajovia robili neskutočné umelecké diela, drevorezby. A keď sme už pri tom, tak v období rokov (1866 – 1908) žil majster Toshikata a ten vytvoril famózny cyklus pod názvom 36 zvykov krások.

Máte v kúpeľni alebo na toalete sanitu značky Villeroy & Boch? Ak áno, tak potom používate veci spoločností, ktorých tradícia v keramike siaha až do roku 1748.

Nuž tak, dalo by sa písať ešte veľa, ale to by už nevystihovalo podstatu toho, prečo sme sem prišli a to zažiť atmosféru, opradenú historickými míľnikmi a ponoriť sa do tajov minulosti.

A čo bude nabudúce?

27. 3. 2014 štvrtok 18.00 hod – Alexandra Tamásová: Let´s rock!

  • Gitara (a iné hudobné nástroje) vo výtvarnom umení. Ukážeme si naživo dielo/objekt zo zbierok SNG – „gitaru“ – od „beatnika“ slovenskej umeleckej scény – Petra Kalmusa. Povieme si o rozmanitých a prekvapivých spôsoboch, akými sa stretávajú hudba a súčasné výtvarné umenie a k tomu si aj čo-to vypočujeme.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri