• Št. mar 30th, 2023

Neskutočné diela akademického maliara Karola Feňveša v Galérii na Tehelnej

ByIMG_1979

mar 10, 2014 , , ,
klement-fenves-soralova
Jozef Klement, Judita Feňvešová, Lucia Šoralová a Karol Feňveš. Foto: ZV-Podujatia.

Pred necelými dvomi rokmi sa v rámci Dňa holokaustu a rasového násilia konalo otvorenie výstavy obrazov Karola Feňveša. Už vtedy bolo vidieť v autorovej tvorbe niečo viac ako výnimočné a všetci návštevníci si želali  vidieť autora a osobne mu pogratulovať. Bohužiaľ, autor sa nemohol zúčastniť, čo bola veľká škoda, ale bolo naznačené, že sa  možno pri nejakej výstave  stretneme.

Ten deň opätovného stretnutia nastal v piatok 7.3.2014 vo výstavných priestoroch Galérie na Tehelnej a tentokrát s dvomi takpovediac  prekvapeniami.

Prvým bola hudobná diva Lucia Šoralová, ktorá povedala, že patrí do rodiny Karola Feňveša a tým druhým bolo, že sám autor Karol Feňveš prišiel sem a aj na záver pútavo porozprával o svojej  tvorbe.

V úvode zaspievala dve piesne Lucia Šoralová, ktorú doprevádzal na akordeón Michal Mihok a následne sa slova ujal Jozef Klement.

Lucia Šoralová a Michal Mihok – Červená

Pán Klement spomenul, že je nesmierne rád, že prišiel, nakoľko ho táto tvorba oslovila a takisto bol rád, že prišiel aj sám autor, ktorý sa mohol sám presvedčiť, že prítomní mali o stretnutie s ním veľký záujem.

Manželka pani Judita Feňvešová sa zhostila slova a opísala životné etapy svojho manžela, nielen po stránke výtvarného obsahu. Karol Feňveš sa narodil 29. decembra 1921 v dedine Malužiná, ktorá sa nachádza neďaleko Kráľovskej Lehoty pri Liptovskom Hrádku. Síce sa narodil v Malužinej, ale nikdy tam nežil a do svojich 19-tich rokov žil so svojimi rodičmi a dvomi sestrami v Budapešti.

Jeho dve sestry zomreli, jedna bola odvlečená do koncentračného tábora a druhá zomrela na TBC. Jedine jemu sa podarilo pred odvlečením do tábora zachrániť, nakoľko bol v nemocnici a liečil sa na TBC.

Jeho výtvarný talent sa prejavil, keď chodil do školy a spolu s kamarátom kreslili komixy. On ich ilustroval a kamarát písal texty. Keď jeho práce videl akademický maliar Ernest Špric nahovoril ho, aby sa prihlásil na Vysokú školu výtvarných umení. V tej dobe bol v kurze realizmus a tak aj jeho tvorba bola týmto do značnej miery poznačená.

Po štúdiách sa vrátil do rodného Liptova a z tradičného portrétistu sa preorientoval na krajinára, nakoľko doma nemal dosť priestoru na portrét a tak chodil von na prechádzky a tam si následne načrtával krajinu. Potom doma dokresľoval zvyšok.

Maliar Karol Feňveš je maestrom viacerých štýlov, prezeranie jeho obrazov je zážitkom pre znalcov umenia ako aj laikov. Jeho veľkou inšpiráciou mu je rodný Liptov a jeho krásy.

Doporučujem si pozrieť video – v úvode Juita Feňvešová a následne potom Karol Feňveš

Výstava potrvá do 11.4.2014 a je otvorená denne od 8:00 do 17:30 hod. V sobotu od 9:00 do 11:45 hod.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri