• Ut. jún 6th, 2023

Mandarínková izba Vás vtiahne do deja, ale pointu prezradí až na záver

ByIMG_1979

mar 11, 2014 , ,
mandarinkova-izba-2
Po premiére bola dobrá nálada. Foto: ZV-podujatia.

Divadlo JGT vo Zvolene počas každej divadelnej sezóny pripravuje pre svojich návštevníkov niekoľko vysokohodnotných predstavení, ktoré väčšinou žnú úspechy.

Už som si po minulej sezóne zvykol na to, že keď divadlo ohlási pripravovanú hru, je to vždy opradené takým tým divadelným duchom a vždy sa nechám rád prekvapiť, čo nové si pre nás prichystali.

Keď som dostal pozvanie na tlačovú besedu k prvej tohtoročnej premiéri veselohry Mandarínková izba Roberta Thomasa, neváhal som, išiel tam a dozvedel sa veci viac než podstatné.

Pôvodne mala hrať úlohu matky Magda Matrtajová, ktorá sa v apríli dožije krásneho jubilea a to 80 rokov, ale kvôli zdravotným problémom bude jej rolu matky hrať Svetlana Sarvašová. Dramaturg Ján Chalúpka vysvetlil, že Mandarínková izba bola zaradená do dramaturgického plánu po Slovenskom roku, ktorý bol trošku náročnejší a bola zaradená aj z hľadiska istého prestriedania komediálnych titulov.

Na otázku, ako sa dá stručne charakterizovať hra odpovedal režisér Michal Babiak takto: hlavný hrdina je hotelová izba, ktorá v niektorých hoteloch bola pravidlom, zvlášť u lepších, že existovala takzvaná Mandarínková izba, ktorá bola výstavnejšia. Bola zariadená prepychovejšie, odvolávajúc sa na orientálny pocit. A presne takáto izba je v stredobode príbehu a cez túto izbu predefilujú najrozličnejšie osudy a sledujeme príbeh. Celá hra je zložená z piatich menších príbehov.

  • dramaturgia – Ján Chalupka
  • kostýmy – Eva Farkašová
  • scéna – Jaroslav Valek
  • úprava a réžia – Michal Babiak

osoby a obsadenie:

  • Michal Ďuriš – Roger, Robotník, Jacques
  • Vladena Škorvagová – Margaréta, Denisa, Lulu, Klarisa, Elisa
  • Svetlana Sarvašová – matka
  • Štefan Šafárik – Postic, Číňan
  • Richard Sanitra – Adrián, Marcel, Daniel

Mandarínková izba  je komédia, ktorej nechýba francúzsky esprit a šarm. Ponúka niekoľko zaujímavých príbehov ľudí vo vtipných jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy až detektívnym záverom. Všetky sa odohrávajú v malom parížskom hotelíku a v luxusnej izbe, zvanej mandarínková. Hra ponúka vynikajúce herecké príležitosti a priestor na kreativitu, keďže herci sa v nej prevteľujú do viacerých postáv a osudov. Ľahkosť, humor a nečakané prekvapenia sú hlavnými atribútmi tejto vynikajúcej a často hrávanej komédie.

Deň premiéry vyšiel na piatok 7.3.2014 a tak po náročnej výstave v meste to prišlo jednoznačne vhod.

Celému predstaveniu dávam palec hore, scéna je vzdušná, možno odvážna s výraznými motívmi, ale zároveň zapadá do celého konceptu a udalostí v hre. Hra bola poznačená hlasovou indispozíciou Vladeny Škorvagovej, nakoľko po pár vetách bolo jasne zreteľné, že niečo nie je v poriadku. Následne po premiére riaditeľka divadla Ing. Jana Raffajová cteným divákom povedala, že bola obava z toho, že dnešná premiéra bude zrušená, ale nakoniec, aby si trochu oddýchli hlasivky Vladeny Škorvagovej bola zrušená len generálka.

Tak či onak, samotná premiéra až na túto drobnosť prebehla úplne hladko. A nakoľko nechcem viac prezrádzať  z deja,  tak rozhodne Vám odporúčam, nájdite si čas, vyberte si niektorý z aprílových termínov a príďte do divadla.  Určite mi dáte mi za pravdu, že to bolo super.

Fotografie

Pozvánka na marec – mesiac divadla. 

Marec je okrem iného aj mesiacom divadla. Oslavy Svetového dňa divadla pripadajú práve na 27. marca a Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene sa k nim pravidelne pripája. Tento rok sa oslavy budú niesť v znamení patróna divadla: Jozefa Gregora Tajovského. V roku 2014 sa totiž slávi 140 rokov od narodenia Tajovského a zároveň je zvolenské divadlo v jubilejnej 65. sezóne.

V spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava sa dňa 27.3. uskutoční vernisáž výstavy venovanej tomuto velikánovi slovenskej histórie. Výstava bude potom do konca sezóny sprístupnená návštevníkom DJGT. O 18.30 odohrá divadlo pre verejnosť bezplatne autorskú inscenáciu NA KONCI… venovanú životu a dielu Tajovského. Po predstavení sa uskutoční beseda s divákmi. Odznie tiež aktuálne Posolstvo pre Deň divadla 2014

Článoka a foto: Ján Števonka. a čerpanie informácii od DJGT. Zvolen

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri