• Ut. feb 7th, 2023

V kúdeľnej izbe bola poriadna ľudová veselica

priadky-pos-zvolen-8
Aj Lastovičky zaspievali i zatancovali. Foto: ZV-podujatia.

Pásmo hudby, tanca, vtipu a to všetko zabalené vo folklóre  bolo možné zažiť na podujatí Priadky  v sobotu 22.3.2014 v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku.

Toto vyše hodinové pásmo zorganizovalo Podpolianske Osvetové Stredisko pod vedením Andrey Jágerovej spolu s POS Zvolen a v programe vystúpili Anna a Dominika Margetové zo Šumiaca, DFSk Rozmarín z Pliešoviec, DFS Lastovičky zo Zvolena, MSS Šumiačan zo Šumiaca, ŽSS Marína zo Zvolena.

Počas večera sa premenila Kráľovská sieň na kúdeľnú izbu, v ktorej sa ženy a dievky spoločne stretli, posadali si na praslicu, do jednej ruky uchopili vretienko a druhou namotávali niť z priadze.

Kedysi platilo, že v každej domácnosti musela vedieť žena tkať. Ak nevedela tkať a vyrobiť plátno, bola zlou gazdinou. Deti jej chodili otrhané, ani jej muž si nemal poriadne čo dať na seba. Ak dievka vedela tkať, zvyčajne sa vydala aj do bohatšej a lepšej rodiny.

Dej celého programu sa tvoril postupne ako plynul čas a celé to bolo aj veľkým kusom improvizácie a všetci prítomní boli vtiahnutí do samotného deja.

Ťažko je to opísať, bolo potrebné to zažiť, ale rozhodne bol to jeden neskutočný zážitok, kedy sme všetci boli ženami pohostení a to hneď od dverí koláčmi v rôznych podobách, chlapom i dievkam sa pálenky z Detvy ušlo a nebola núdza ani o hriatô.

Záverom asi toľko, že takýto fantastický program sa nevidí tak často.  Ešte raz sa treba poďakovať POS Zvolen za tento neskutočný kultúrny zážitok.

Priadky – v úvode ŽSS Marína zo Zvolena

Vtip

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.