• Št. feb 2nd, 2023

Collegium Wartberg otvoril jedenástu Zámockú hudobnú jar

ByIMG_1979

mar 26, 2014 ,
buranovsky-karvay-krigovsky
Daniel Buranovský, Dalibor Karvay a Ján Krígovský. Foto: ZV-podujatia.

V piatok odštartoval koncertom v Kráľovskej sieni  Zvolenského zámku v poradí už 11. ročník Zámockej hudobnej jari. Tento festival prehliadky klasickej hudby bol pripravený v spolupráci s mestom Zvolen a program tohto ročníka bol tvorený s úmyslom prilákať čo najširšiu verejnosť.

Úvodný koncert tvoril vynikajúci recitálový dvojkoncert Dalibora Karvaya (husle) a Jána Krígovského (kontrabast),  s klavírnym doprovodom Daniela Buranovského.

Zaujímavosťou tohto dvojkoncertu bolo, že sa v rámci hudobných sláčikových nástrojov predstavili dva takpovediac rozdielne nástroje. Husle ako najmenší, ale zato s najvyššie znejúcim tónom a jeho veľký brat kontrabas, ktorý je presným opakom.  Je najväčší, ale znie najhlbšie.

Aké to teda bolo?

Jednoducho neskutočná energia šíriaca sa priestorom počas celého trvania koncertu. Daliborove husle dokážu vylúdiť aj ten najjemnejší ton a s klavírnym doprovodom  hudba kreslila náramné ornamenty.

Nuž, čo sa dá o tom viac písať.  Bolo to potrebné zažiť tu na zámku a doslova sa pokloniť majstrovi tak, ako na záver  koncertu všetci v sále povstali. Vám ostatným koncert priblížim aspoň v podobe videa.

Dalibor Karvay 

Ján Krígovský (kontrabast) a Daniel Buranovský

Toto boli informácie z prvého koncertu.  Už 28.3.2014 sa predstaví popredný slovenský barytonista Martin Babjak a spolu s ním bude účinkovať klavirista Daniel Buranovský, tentokrát ako sólista. Tretí koncert bude príjemným oživením festivalu za účasti najmladšej umeleckej generácie žiakov ZUŠ Sliač a ich pedagógov. Ako hosť vystúpi Brillant orchester Milana Olšiaka.

Záverečným hosťom festivalu bude sláčikové kvarteto  BEAT – oh – WHEN Quartet HUMORESQUE. Ako už samotný názov napovedá, bude sa jednať o fúziu dvoch žánrov, klasickej a populárnej hudby.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri