• Po. jan 30th, 2023

Divák a jeho kráľovstvo

ByIMG_1979

apr 15, 2014 , ,
Uršuľa Ferenčuková
Uršula Ferenčuková. Foto: ZV-podujtia.

Poznáte miesto, kde môže byť kráľom každý jeden z nás? Divadlo je ním. Tam rozkázať si môžete, čo vám pred oči prinesú, čím si vás uchlácholia, čo vám rozohrajú. A taký stánok kráľovský, kde umenie je živé, mesto Zvolen má. Za Divadlo Jozefa Gregora Tajovského prihovorí sa nám jedna z dvorných dám, dramaturgička stálej scény Uršuľa Ferenčuková, ktorá pozná jeho zákulisie lepšie ako vlastnú dlaň. Za desať rokov pôsobenia v DJGT má na svojom konte dramaturgiu na širokom spektre inscenácií. Podieľa sa aj na podujatiach divadla pre verejnosť, z nich uveďme aspoň galavečer Motýľ, Deň otvorených dverí, Noc divadiel, Večer s osobnosťou.

Marec bol mesiacom divadla. Ako sa hostiteľskej úlohy zhostilo DJGT?

Skutočne výnimočnou oslavou divadelného umenia bol tohtoročný Deň divadla. Niesol sa v znamení Tajovského, ktorý je patrónom divadla a v roku 2014 sa slávi 140 rokov od jeho narodenia. Preto nás nesmierne potešilo, že pozvanie prijala Tajovského vnučka, pani Tatjana Šišková. So šarmom a noblesou načrela do svojich spomienok a hoci Tajovského už nezažila, intenzívne ho pozná z rozprávania Hany Gregorovej. Divadelný ústav Bratislava pripravil výstavu Tajovský – hlboko ľudský dramatik, ktorá je do konca júna sprístupnená v dolnom foyer. Diváci po vernisáži navštívili bezplatne inscenáciu Na konci… – autorskú hru o  Tajovského živote a tvorbe. Po predstavení sa uskutočnila zaujímavá beseda s divákmi. Na akciu máme výborné ohlasy. Myslím, že sa naplnila jedna z myšlienok Bretta Baileyho, autora Posolstva k Medzinárodnému dňu divadla 2014: „Schádzame sa, aby sme plakali a spomínali, aby sme sa smiali a rozjímali, aby sme sa učili, utvrdzovali a predstavovali si. Aby sme spoločne zatajili dych v údive nad našou schopnosťou vnímať krásu, súcit aj obludnosť. Prichádzame, aby sme si dodali silu a energiu. Aby sme oslavovali bohatstvo našich rôznych kultúr a aby sme preklenuli hranice, ktoré nás rozdeľujú.“

Okrem klasických večerných predstavení organizujete aj večery s osobnosťami… aký ohlas má toto podujatie u návštevníkov a na koho sa v tejto sezóne môžeme tešiť?

Večer s osobnosťou je jedno z podujatí pre verejnosť, v ktorom môžu návštevníci bližšie spoznať osobnosti späté s DJGT. Práve 23. apríla sa uskutoční Večer s osobnosťou venovaný výnimočnému jubileu herečky Magdy Matrtajovej, ktorá je členkou divadla od jeho prvej sezóny! Priestor dostanú ako vždy aj raritné fotografie, spomienky či piesne. Je to vzácny večer pre divákov i pre nás divadelníkov.

V akom duchu sa nesie aktuálna divadelná sezóna a čo pripravujete pre návštevníkov?

Októbrovou premiérou hry Na konci a rozprávkou O troch vílach sme ukončili „Slovenský autorský rok 2013 v DJGT“. Počas neho sme uvádzali len pôvodné slovenské hry, pričom skoro všetky boli písané priamo pre naše divadlo. Druhá polovica sezóny priniesla premiéru komédie Mandarínková izba a pripravujeme zámockú inscenáciu na otvorenie 41. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské. Bude ňou jedna z najznámejších Shakespearových komédií Skrotenie zlej ženy. Komédia o neskrotnej Kataríne ponúka nadčasovú zábavu i zamyslenie nad mužsko-ženskými vzťahmi. Meno Shakespeare rezonuje v roku 2014 po celom svete, pretože si pripomíname 450 rokov od jeho narodenia.

Aký žáner je podľa Vás u divákov stále najpopulárnejší?

Z dlhodobého pohľadu na návštevnosť jednotlivých inscenácií aj na anketu Motýľ, v ktorej diváci dávajú hlas najpopulárnejším inscenáciám, víťazia komédie, obľúbené sú tiež hry s piesňami. Komédie tvoria asi polovicu z aktuálneho repertoáru divadla a som rada, že sú navzájom odlišné. Okrem pobavenia a kvalitných hereckých výkonov prinášajú aj ďalšie roviny a podnety na zamyslenie, napríklad Dobre rozohraná partia či Lekárske tajomstvo. Celkovo však prakticky všetky žánre, ktoré uvádzame, nachádzajú svojho diváka.

Zvolenská stála scéna reprezentuje divadlo v jeho tradičnom šate. Práve osvetovosť titulov, ktoré ponúka svojim návštevníkom, je príkladom kultúry spoločnosti slovenskej i svetovej. Bodaj by vždy mala z čoho ťažiť a studnica príbehov by bola v divadle nevyčerpateľná.

Článok: Monika Necpálová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri