• So. dec 9th, 2023

Zvolenská nemocnica vysvetlí aj deťom, ako si správne umývať svoje rúčky

pozvanka-na-akciu-den-hygieny-ruk-2014
„Umývaj si ruky – zachrániš život,“

TS – Nemocnica Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, sa už po štvrtý krát pripojí k akcii „Umývaj si ruky – zachrániš život,“ vyhlásenej Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ambulantní pacienti, študenti stredných škôl, ale aj verejnosť si v pondelok 5. mája od 8:00 do 14:00 hodiny v priestoroch polikliniky Nemocnice Zvolen, budú môcť vyskúšať techniku správneho umývania rúk.

Pre najmenšie detičky zo škôlok a základných škôl je pripravená rozprávka, v ktorej bude detičkám názorne cez virtuálnu, ale aj skutočnú plyšovú postavu kamaráta Minka Špinka vysvetlený postup, cieľ a význam správneho a pravidelného umývania rúk. Naučiť detičky správnemu hygienickému návyku je dôležité, pretože vírusy a baktérie sú všade okolo nás. Preto v utorok 6. mája od 10:00 hodiny Minko Špinko vyrozpráva svoj príbeh aj detičkám materskej školy J. Cikkera na Sliači.

 Pondelková akcia „Deň hygieny rúk“ je určená pre zdravotnícky personál, ale aj pre verejnosť, študentov a ambulantných pacientov. Či techniku skutočne zvládli, si budú môcť záujemcovia ihneď overiť pod špeciálnou UV lampou, kde sa nesprávne umyté miesta jasne zviditeľnia. „Základy správnych návykov hygieny rúk je treba vštepovať deťom už od útleho veku a preto sme sa rozhodli rozšíriť akciu a predstaviť edukatívny projekt v podobe Minka Špinka,“uviedla vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie Ing. Jana Krokošová s tým, že najčastejšou cestou prenosu mikroorganizmov sú znečistené ruky

Škôlky či školy sú pre ďalší rozvoj detí nevyhnutné no zároveň zo zdravotníckeho hľadiska sú miestom vysokej koncentrácie vírusov a rôznych baktérií. „Pre deti s oslabenou imunitou znamená toto prostredie zvýšené  riziko ochorení a pre rodičov pribudnutie zbytočných komplikácií. Aby sa miera tohto rizika minimalizovala ponúkne súčasne s týmto projektom Nemocnica Zvolen jednotlivým škôlkam pomoc v rámci potrebných mikrobiologických vyšetrení, ktoré doporučuje a aj realizuje priamo spolupracujúci ambulantný lekár. Pre imunitný systém dieťaťa nie je vhodné krátko po chorobe ho znovu vystaviť rizikovému prostrediu. Cieľom tohto nášho projektu je pomôcť rodičom podporovať imunitný systém u detí, pomôcť pediatrom znižovať indikácie antibiotík a hlavne pomôcť deťom bojovať so všetkými mikroorganizmami nachádzajúcimi sa v ich okolí,“dodala autorka projektu Ing. Jana Krokošová.

Mgr. Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.,