• Po. feb 6th, 2023

Berieme svoj život do vlastných rúk! Aj o tom bola dvojdňová konferencia vo Zvolene

ByIMG_1979

máj 25, 2014 , ,
konferencia-2014
Spoločná fotografia na Pustom hrade. Foto: ZV-podujatia.

Vo Zvolene sa konala v dňoch 20. a 21.5.2014 dvojdňová medzinárodná mládežnícka konferencia pod názvom Heuréka – Conference for Young people s podtitulom a témou konferencie – Berieme svoj život do vlastných rúk!

Podujatie zorganizovalo Súkromné centrum voľného času menovite Mgr. Alena Ostrihoňová a Súkromná základná umelecká škola Heuréka v spolupráci s Mestom Zvolen a ďalšími partnermi.

Podtémy: 

  • Sloboda a zodpovednosť  ( peer-program , dobrovoľníctvo ), Život v našej škole (výnimočnosť, originalita, tvorivosť, hodnotné projekty ), Ako trávime voľný čas ( záujmy, dosiahnuté úspechy)

Priebeh dvojdňovej konferencie 

Prvý deň patril zábavno-kultúrno- športovému vyžitiu. Všetko sa začalo 20.5.2014 pred 9-tou hodinou po prezentácii spoločným odchodom zo SZUŠ Heuréka, ktorá sa nachádza v tzv. Hlbinách. Spoločné kroky viedli na Pustý hrad, ale po nedávnej veternej smršti bolo potrebné sa dostať na jeho vrchol inou ako lesnou cestou.

Po výstupe na hrad a spoločnom fotení na hornej bráne si všetkých na paškál zobral PhDr. Ján Beljak PhD – vedúci archeologických prác na Pustom hrade, ktorý fundovane porozprával nielen o hrade ako takom, ale pridal aj pár zaujímavých informácií o archeologických vykopávkach.

Po opekaní špekačiek si bolo možné ešte vypočuť jeden výklad, tentokrát od členov združenia Priaznivci Pustého hradu. Po nich sa predstavili so svojimi psíkmi členovia OZ Psíčkari-ZV na čele s Luciou Dvorskou, ktorí predviedli pred mládežníkmi ukážky základov poslušnosti a v závere aj ukážku canisterapie.

Na záver si členka OZ Slatinka  Kristína Šupinová zahrala s deťmi zopár veľmi zaujímavých hier, ktoré sa im rozhodne páčili. Po 14-tej všetci zišli naspäť  dole lesnou cestou.

Po 17-tej večer pokračoval program v SZUŠ Heuréka pod názvom Spájanie kultúr, ktorý moderovala Alena Ostrihoňová a počas večera organizátori  dostali priestor porozprávať o tom, čo bude možné vidieť v ich zajtrajších prezentáciách. Po vzájomnom spoznávaní pre všetkých bolo pripravené chutné a hlavne pestré občerstvenie.

Na druhý deň 21.5.2014 sa konali v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku po príhovoroch vzácnych hostí už spomínané prezentácie, ktoré boli v troch tematických blokoch – Berieme svoj život do vlastných rúk, Život v našej škole a Ako trávime voľný čas.

Priebeh konferencie moderovala dvojica Alexander Nikolov a Emanuel Kucbel

Po prezentáciách na záver konferencie povedala svoj názor k samotnej konferencii Sanja Nikolov (OI Zvolen-Západ), ktorá hovorila aj o študentoch z Tuzly, ktorí mali prísť, ale záplavy, ktoré túto oblasť postihli im nedovolili sa zúčastniť. Ďalej to bol Mgr. Miroslav Marcinko (MsÚ-vedúci odboru školstva  Zvolen), Chuck Hirt, Ing. Albín Geršič (podpredseda OI Zvolen-Západ), Mgr. Lenka Mihalicová (odborná riešiteľka pre tvorbu tematických centier mládeže Iuventa), Zuzana Niščákova (Zuzana Dance), Mária Masarová (Krajská knižnica) a Lucia Dvorská (OZ Psíčkari-ZV).

Na záver po spoločnom fotení čakalo na všetkých prítomných občerstvenie a tým sa dala považovať  táto konferencia za ukončenú.

Všetky fotografie nájdete v jednej spoločnej galérii

spolocna-na-zamku