• Po. feb 6th, 2023

Neskutočné letecké divadlo a zábava na SIAF-e 2014

siaf-2014-31
Foto: ZV-podujatia

Azda najočakávanejšia letecká udalosť roka, ktorou sú Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF), sa uskutočnila počas posledného augustového víkendu 30. – 31.8.2014 na letisku Sliač.

Túto najprestížnejšiu leteckú udalosť roka zorganizovala Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom – Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.

Tento rok to bol už 4. ročník, ktorý prilákal asi najviac (rozhodne v sobotu) návštevníkov a naopak, organizátorom sa podarilo na maximum využiť každý meter štvorcový priestoru, ktorý ponúkal, okrem sledovania diania na oblohe, aj možnosť zábavy, občerstvenia a veľa ďalších aktivít.

Programová štruktúra priniesla na oblohu veľa zaujímavého, či už išlo o holandský Demo team, Očovských bačov, akrobatické Baltické včely, ba dokonca aj dopravné lietadlo Spartan tu predviedlo na svoju mohutnosť dokonalú šou a veľa veľa ďalšieho.

Na okorenenie leteckého dňa si organizátor pripravil aj zaujímavú súťaž v podobe pretekov, proti automobilu Ariel Atom s jazdcom Matejom Homolom na trati nastúpilo stíhacie lietadlo L-39. Napokon, síce len o stotinu, bol lepší Matej Homola.

Podujatie moderovala trojica Mgr. Zdenka SekerešováJaroslav Henzély a Jaroslav Švacho.

Slávnostné otvorenie sa konalo za účasti vzácnych hostí: prezidenta SR Andreja Kisku, bývalého prezidenta SR Ivana Gašparoviča, zúčastnila sa aj podpredsedníčka SR Jana Lašáková, minister obrany SR Martin Glváč, minister školstva SR Peter Pelegríny, štátny tajomník v ČR Daniel Koštoval a veľa ďalších zahraničných delegátov.

Príhovor k slávnostnému otvoreniu predniesol riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a MLD SIAF Hubert Štoksa, ktorý všetkých pozdravil a vyjadril svoju hrdosť na to, že po roku sa opäť sliačske letisko stáva stretnutím všetkých, ktorí obdivujú krásu lietajúcich strojov a šikovnosť pilotov.

„Medzinárodné letecké dni už dávno prerástli hranice stredoslovenského regiónu a stali sa celonárodnou oslavou s národným rešpektom… Atmosféra leteckých dní je špecifická tým, že sa konajú v kontexte spomienok na kľúčové historické momenty našich novodobých dejín. Včerajšie centrálne oslavy SNP v neďalekej Banskej Bystrici boli dôstojnou spomienkou na udalosti, ktorým bude patriť v novodobej histórii významné miesto a sú spojené aj s týmto letiskom.“ Na záver otvoril riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a MLD SIAF Hubert Štoksa letecké dni SIAF 2014.

Zatiaľ čo pre divákov znela pieseň Najkrajší kút v šírom svete v podaní Martina Babjaka, z neba padali príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, ktorých sprevádzali špecialisti padákovej služby vzdušných síl.

Martin Babjak – Najkrajší kút v šírom svete

Po odchode všetkých vzácnych hostí ostala vo vyhradenom priestore Vojenská hudba z Banskej Bystrice, ktorá predviedla vskutku zaujímavé hudobno-tanečné vystúpenie, a to všetko s dychovými nástrojmi v rukách.

Vojenská hudba Banská Bystrica

Pre deti bolo pripravené veľké ihrisko s nafukovacími hradmi, nechýbal zmrzlinový svet, kde sa dalo maľovať, pozerať film a mnoho iných aktivít. Ako moderátori skonštatovali, bolo si tam možné odložiť deti. Samozrejme, ako minule, aj teraz patril jeden hangár Xbox fun aréne. Počas dňa si bolo možné naladiť aj rádio SIAF na vlnách 107,3 FM. Novinkou bol aj Farebný svet Cirk Kofola s veľkým a vysokým hľadiskom, z ktorého sa dalo pozorovať dianie na oblohe.

XBOX aréna 

Záverom treba povedať, že 4. ročník, aspoň čo sa soboty týka, bol fantastický, s bohatým programom, v ktorom si každý našiel to svoje a to od samého rána až do neskorého večera.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri