• Ut. feb 7th, 2023

Poznáme výsledky súťaže o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2014

ByIMG_1979

nov 14, 2014 , ,
zlaty-erb
Logo súťaže Zlatý Erb.

Bratislava 12. november 2014 – Vyhlásenie výsledkov prestížnej súťaže samospráv Slovenska ZlatyErb.sk 2014 už tradične prebehlo počas medzinárodného kongresu ITAPA 2014 v Bratislave. V mene svojich samospráv si prevzali ceny viacerí starostovia a primátori slovenských miest a obcí. Celkové víťazstvo a hlavnú cenu eSlovensko Grand Prix 2014 si vybojovala internetová stránka hlavného mesta Bratislava.

Ceny ZlatýErb.sk boli udeľované v troch hlavných kategóriách: Najlepšia stránka obcí, Najlepšia stránka miest a mestských častí a Najlepšia stránka samosprávneho kraja. Víťazmi týchto kategórií sa stali stránky obce Ľubica, mesta Bratislava a Prešovského samosprávneho kraja, ktorý obhájil prvenstvo z minulého roka. Hlavnú cenu súťaže eSlovensko GrandPrix ZlatyErb.sk 2014, spolu s nomináciou na medzinárodnú súťaž do Hradca Králové o EuroCrest Award, získala stránka hlavného mesta Bratislava, ktorá sa po ročnej pauze vrátila na špicu, keď dosiahla najvyššie hodnotenie vo všetkých kategóriách. Udeľovanie cien moderoval Miroslav Drobný z eSlovensko, ktorý je zároveň predsedom hodnotiacej poroty. „Pribrzdenie informatizácie slovenských samospráv ako aj rozvoja ich internetových stránok, ktoré bolo spôsobené očakávanými financiami z OPISu sa skončilo. V súčasnosti, keď mestá vedia, že žiadna podpora z európskych fondov nepríde, opäť naplno rozbiehajú vlastné projekty. Výsledkom sú špičkové slovenské webové stránky,“ zhodnotil Drobný.

Všetky výsledky a ocenenia nájdete na stránke Zlatý Erb

zvolen-na-5-mieste

Špeciálne ceny boli udeľované v kategóriách: Najlepšia elektronická služba samospráv za integráciu, zdieľanie a spoluprácu inštitúcií, projektov a webových aplikácií na centrálnom portáli, ktorú získala stránka mesta Prešov. Cenu za Najlepšiu bezbariérovú stránku samospráv udelila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska stránke mesta Trnava. Bezbariérovú úpravu stránok vyžaduje od roku 2006 aj zákon a Únia nevidiacich a slabozrakých apeluje na samosprávy, aby na ňu nezabúdali. „Tvorcovia webových stránok by sa nemali spoliehať iba na to, že stačí vybrať správne farby či použiť zvýraznené písmo, dôležité sú aj technológie a smernice W3C, poskytovanie kontextových a orientačných informácií, ľahko transformovateľných tabuliek či zabezpečenie priamej prístupnosti vsadených rozhraní používateľa,“ zdôrazňuje Vojtech Regec z ÚNSS.

Cenu pre osobnosť za mimoriadny prínos v oblasti informatizácie slovenských samospráv si dlhoročnou prácou zaslúžil Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska. „Veľmi si cením, že si porota súťaže ZlatyErb.sk spomenula práve na mňa. Spolu s partnermi súťaže, neziskovou organizáciou eSlovensko a Združením informatikov samospráv Slovenska sa snažíme aj týmto spôsobom motivovať samosprávy, aby pracovali na skvalitnení poskytovaných služieb na svojich portáloch. V dnešnom svete, keď už nielen mladí ľudia žijú dennodenne internetom, je to neopomenuteľný spôsob komunikácie s občanmi a aj tu sa trendy menia a treba držať krok s dobou,“ vraví ocenený Marián Minarovič.

V ročníku 2014 sa súťaže zúčastnilo 81 samospráv. Prehľad hodnotenia v jednotlivých kategóriách naznačuje, že kvalita webových sídiel slovenských samospráv z roka na rok narastá. Mnohé samosprávy zjednodušili a sprehľadnili navigáciu svojich web stránok, pribudli elektronické služby, vrátane nových elektronických formulárov, mobilných aplikácií, možnosti sledovať vybavenie žiadosti alebo podnetu, prístupy prakticky na všetky portály miest a obcí vrátane možností uskutočniť prieskumy verejnej mienky ku konkrétnym aktuálnym problémom a výzvam.

V samosprávach postupne dochádza aj k realizácii programu otvorenej samosprávy – Open data. Stále viac sa kladie dôraz aj na občanov so zrakovým postihnutím. Web stránky sú prispôsobené na čítanie prostredníctvom špeciálnych hardvérových a softvérových zariadení, či na hlasový výstup, ktoré využívajú ľudia so zdravotným postihnutím pri práci s počítačom a internetom. Isté rezervy majú samosprávy ešte vždy pri dodržiavaní štandardov webových sídel, akými sú napríklad postupy pri vybavovaní všetkých žiadostí, zverejňovanie informácií o konaniach, t.j. všetky povinné i nepovinné informácie, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti.

Súťaž ZlatýErb.sk každoročne vyhlasuje Únia miest Slovenska spoločne s občianskym združením eSlovensko. Už 11. ročník v poradí sa uskutočnil aj vďaka podpore spoločnosti CORA GEO a v spolupráci s projektom Zodpovedne.sk, Združením informatikov samospráv Slovenska a medzinárodnou konferenciou ITAPA. Nad slávnostným vyhlásením súťaže prevzali záštitu Peter Pellegrini, Digitálny líder SR a minister MŠVVŠ SR, Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia EK v SR, Ivan Štefanec, europoslanec za SR, Ján Figeľ, podpredseda NR SR, Erika Jurinová, podpredsedníčka NR SR, Norbert Molnár, generálny riaditeľ RO OPIS, Úrad vlády SR, Pavol Kopačka, riaditeľ Odboru implementácie OPIS, Úrad vlády SR, Pavel Bojňanský, generálny riaditeľ Sekcie IS, MF SR, Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Marián Pavúk, vedúci Oddelenia IT pre samosprávu, CORA GEO, s.r.o.

Hlavným cieľom súťaže ZlatyErb.sk je podporiť informatizáciu slovenských samospráv a oceniť výnimočné projekty, podporiť výmenu skúseností a ohodnotiť snahu zástupcov samospráv účinne využívať informačno-komunikačné technológie k zvyšovaniu kvality a prístupnosti služieb samosprávnych krajov, miest, mestských častí a obcí, všeobecne verejnosti. Prehľad víťazov uplynulých ročníkov a ďalšie informácie nájdete na www.zlatyerb.sk

hfsdg

TS – Zlatý Erb