• Ne. okt 1st, 2023

Na zámok zavítajú aj forénzni detektívi v rámci Noci múzeí a galérií

Autor IMG_1979

máj 1, 2015 , ,
nadvorie-zvolenskeho-zamku
Nádvorie Zvolenského zámku. Foto: ZV-podujatia

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Jeho poslaním je šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Mesto Zvolen nie je výnimkou a už ôsmy rok sa zapája do tohto projektu a to rovno na dvoch miestach – v Lesníckom a drevárskom múzeu a na zvolenskom zámku v rámci SNG Zvolenský zámok.

Nech sa páči komplet program v SNG Zvolenský zámok 

Vrámci Noci múzeí a galérii bude otvorená nová výstava pod názvom Gotické a barokové sochárstvo na Zvolenskom zámku. Intervencia skulptúry 20. storočia.

Program – Zvolenský zámok 16.5.2015 – program v LDM nájdete TU

Rodiny s deťmi 

  • od 15:30 – Psíček a mačička – (Divadlo Zelienka) – známe príbehy z knihy J. Čapka ožijú v podaní hercov divadla Zelienka. Psíček a mačička si niečo chutné upečú, napíšu list, či dokonca poupratujú a pozmývajú dlážku. Pritom si budú musieť dávať pozor na tetu domovníčku a zlého psa suseda.
  • od 16:30 – Ako psíček a mačička navštívili galériu – workhshop pre rodiny s deťmi

Verejnosť

  • od 16:30 – Katarína Chmelinová – bohatá zbierka sochárstva SNG bude verejnosti sprístupnená v širokom zábere štýlov i námetov formou otvoreného depozitáru. Uvodný výklad kurátorky Kataríny Chmelinovej bude v rámci predstavenej kolekcie koncentrovaný na problematiku u nás značne rozvinutej barokovej rezby.
  • od 17:00 – Zamoderuj si s nami! – staňte sa súčasťou živého vysielania najstaršieho internátneho rozhlasového štúdia INRO Zvolen, ktoré sa bude počas dňa prezentovať v priestoroch SNG Zvolenský zámok. INRO si môžete naladiť na tejto stránke
  • 19:00 – Dušan Buran – na pozadí menšej kolekcie sôch 14. až 16. storočia v depozitári bude Dušan Buran, kurátor zbierky gotického umenia, prezentovať štýlové princípy a funkcie stredovekej plastiky. Pri tejto príležitosti predstaví tiež profil najbohadšej verejnej zbierky gotického umenia na Slovensku.
  • od 20:30 Shadows in Movement – tanečná improvizácia Denisy Benčaťovej a žiakov tanečného odboru ZUŠ Očová
  • od 21:00 – expozícia Európskeho maliarstva 16.  – 19. storočia. Miroslav Slúka: Ked páchateľom je maliar. – forenzné svetlo v reštaurátorskej praxi. Reštaurátorskému zásahu predchádza reštaurátorský výskum, pri ktorom sa práca reštaurátora naraz podobá na prácu kriminalistu. Výklad reštaurátora Miroslava Slúku predstaví použitie jednotlivých častí bieleho farebného spektra pri reštaurátorskom výskume. Na vybraných dielach z expozícií SNG si ukážeme, ako sa pomocou forenzných svetiel dajú vypátrať predošlé reštaurátorské zásahy a premaľby i detaily, ktoré sú voľným okom neviditeľné.
  • od 22:00 – Posvieťme si na umenie – svetelný workshop

To bol teda program a ešte taká vec k tomu – deti do 15 rokov zadarmo – ostatní 70 centov – zakúpená vstupenka platí na všetky podujatia v rámci programu.

Redakcia ZV-podujatia srdečne doporučuje navštíviť zámok v tento deň.