• Ut. feb 7th, 2023

Prezident Kiska navštívil Zvolen. A nebolo to naposledy.

ByIMG_1979

máj 6, 2015 ,
kiska-balkovicova
Andrej Kiska a Lenka Balkovičová. Foto: TS

TS: Zvolen – 5. mája 2015 Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v pondelok zavítal do Zvolena. Strávil tam takmer celý deň a Zvolenčanom sa veru páčil. Tak sa dá aspoň súdiť podľa častého potlesku, ktorý ho sprevádzal počas celého dňa. No a prvému mužovi krajiny sa zase páčilo mesto a jeho obyvatelia, veď na záver svojej návštevy prisľúbil, že sa do Zvolena rád vráti.

Už ráno ho pred mestským úradom čakali desiatky ľudí očakávajúc, že si s ním podajú ruku, či snáď prehodia pár slov. A prezident nesklamal. Ihneď po príchode zamieril k čakajúcim, aby sa im pozdravil, potriasol rukou zaprial príjemný deň. Vo vestibule mestského úradu ho čakali nielen ďalší zvedavci, ale aj malé prekvapenie. „Chcela som urobiť niečo netradičné, niečo, čo by uvoľnilo atmosféru, aby nešlo len o strohé formálne stretnutie. Tak som sa predstaviteľov našej základnej umeleckej školy poprosila, či by boli ochotní pripraviť si krátke vystúpenie. S radosťou súhlasili. Pánovi prezidentovi sa to rátalo, a deťom evidentne tiež,“ povedala primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Na samotnom stretnutí s vedením mesta zase situáciu najskôr odľahčil prezident, ktorý sa opýtal, či Zvolenčanov skutočne volajú bryndziari. Potom sa už prešlo k vážnejším témam a hlava sa štátu sa zaujímala či by mohla zvolenskej samospráve pomôcť s jej problémami. Diskutovalo sa o severnom obchvate Zvolena, nezamestnanosti, ale aj o víziách, kam by sa Zvolen mal uberať. Po približne polhodinovom stretnutí sa prezident postavil pred médiá, aby im poskytol odpovede na ich otázky.

Jeho ďalšou zastávkou bola Technická akadémia. Že si ho jej študenti vážia, dali najavo búrlivým potleskom hneď po jeho vstupe do budovy. A privítali ho tradične, ako sa na Slovensku patrí – chlebom a soľou. Prezident sa im odmenil už o pár desiatok minút, keď v diskusii trpezlivo odpovedal na všetky položené otázky – motiváciou kandidatúry na post hlavy štátu počnúc, priebehom jeho všedného dňa končiac. No a na záver návštevy si bol prezrieť dielňu, kde všetkých prítomných prekvapil, keď sa bez váhania posadil do formuly vyrobenej domácimi pretekármi Matuškovcami.

Prezident Kiska je známy svojím kladným postojom k charite. Ani vo Zvolene neobišiel možnosť pomôcť iným, keď sa v Charite sv. Alžbety zúčastnil obeda s bezdomovcami. Bolo zaujímavé vidieť prvého muža krajiny v kuchárskej zástere, ako naberá obed ľuďom bez domova, a pritom diskutuje so sestrou Patríciou o možnostiach, ako zo svojej pozície pomôcť. Na záver si vyslúžil poďakovanie, veď prítomní sa zhodli, že takúto návštevu zatiaľ nemali.

Podvečer už patril Zvolenčanom. Teda aspoň tým, ktorí prišli do knižnice, aby s ním diskutovali na najrôznejšie témy. Prezident Kiska v úvodnom slove zdôraznil, že nie je politikom, ktorý chodí po krajine len pred voľbami, a aj preto sa vybral medzi Zvolenčanov. Podľa jeho slov je Zvolen veľmi príjemné mesto s krásnym námestím a usmievajúcimi sa ľuďmi. Preto sa tu dobre cítil už aj v minulosti. A zdá sa, že dobrý pocit v ňom ostal aj po diskusii. Vyhlásil totiž, že sa do Zvolena vráti.

„Tak významná návšteva si zaslúži, aby sme ju privítali s náležitou pozornosťou a úctou. No nie len formálne. Našou snahou bolo vytvoriť čo najpríjemnejšiu atmosféru, ukázať, že Zvolen a Zvolenčania si pána prezidenta vážia, a vždy sa s ním radi stretnú. Azda sa nám to aspoň trochu podarilo, veď verejne prisľúbil, že sa do nášho mesta vráti. A možno k tomu máličko dopomohlo aj osobné pozvanie na návštevu Pustého hradu,“ usmiala sa primátorka Lenka Balkovičová.

Po 17:00 hod sa konala v priestoroch Krajskej knižnice debata

Videá – Krajská knižnica Ľudovíta Štúra – (kvalita bola umelo znížená)

Úvod

Otázky publika

Fotografie

TS a foto: Martin Svatuška – zvolen.sk