• Po. feb 6th, 2023

Futbal to je hra v každom veku

ByIMG_1979

jún 5, 2015 , ,
futbal-to-je-hra-zvolen-52
Spoločná. Foto: Miloš Masarik

MFK Lokomotíva Zvolen a Mesto Zvolen usporiadali  „Futbalové dopoludnie pre deti z MŠ“

na Námestí SNP pod názvom „Futbal To Je Hra“, ktorého sa zúčastnili deti z deviatich Zvolenských materských škôlok doslova dychtivé ukázať čo s futbalového kumštu vedia.

Myšlienka na organizáciu podujatia vyšla od manažéra  MFK Lokomotíva Zvolen Jána Oravca, ktorý má skúsenosti s usporiadaním podobných akcií  z iných klubov, v ktorých pôsobil a na podujatie  s ním prišla devätnástka hráčov kádra Doxxbet ligového MFK.

Že je o mládež a jej futbalovú prípravu  v MFK záujem, svedčila i účasť riaditeľa klubu Petra Svetlanského i zástupcu správnej rady  a poslanca NR MUDr.Jozefa Ježíka. Akciu riadil a moderoval vedúci tréner prípraviek Michal Bešina a na jednotlivých tréningových stanoviskách mu asistovali nielen hráči MFK, ale i tréneri mládežníckych kategórií MFK.

Úspešných hráčov, ktorí „vyšli“ z prípraviek a mládežníckych kategórií zastupovala reprezentantka Slovenska v kategórii U 15 Laura Bieliková, ktorú Mesto Zvolen ocenilo za rok 2014 ako výrazný športový talent v individuálnom i kolektívnom športe mládeže, ktorá  v roku 2014 bola vyhodnotená za najlepšiu hráčku v kategórii U14 v SR a je reprezentantka SR v kategórii U 15 a U17. Medzi trénermi sa o priebeh podujatia staral i jej tréner Ernest Peterke, ktorý je i hlavným iniciátorom pomaly už tradičného podujatia žiakov vo Zvolene turnaja „Pohár Tomáša Ďubeka“, ktorého tretí ročník je v príprave a uskutoční sa v druhej polovici augusta.

Pohybové cvičenia a hry, streľba na bránu, slalom medzi kužeľmi, vedenie lopty i minifutbal na dvoch mini ihriskách ukázali úprimnú radosť nielen z gólov , ale i z hry samotnej, bezprostrednú detskú a spontánnu.  Ambasádori  akcie futbalisti A-týmu MFK sa prejavili ako pozorní , zhovievaví, ale i veselí a šantiaci futbaloví pedagógovia a pre škôlkarov ako pravé futbalové vzory. Jednotlivé „reprezentačné družstvá“ MŠ si postupne vymenili činnosť na pripravených stanoviskách a zviedli neľútostné súboje v mini zápasoch. Po skončení  akcie boli všetci škôlkari ocenení za svoju prejavenú snahu a preukázané vlohy pre šport medailami a vecnými cenami, loptami i občerstvením od sponzorov. Autogramiádu si futbalisti MFK pripravili skôr a tak podpísané foto Doxxbet ligistu si odnášal každý s účastníkov podujatia. Záver podujatia patril spoločnému fotografovaniu a búrlivému potlesku aktérov.

Veru nejeden zo šantiacich škôlkarov upútal pozornosť futbalových trénerov mládeže MFK a dostane šancu rozvíjať svoj športový talent práve v prípravkách MFK Lokomotíva Zvolen, kde je prioritou budovanie vyspelej základne odchovancov z vlastných radov pre doplnenie jednotlivých mužstiev,  postupne vo všetkých vekových kategóriách.

Moderátor podujatia  a vedúci tréner prípraviek Michal Bešina podujatie po skončení glosoval nasledovne: „Bol to vlastne nultý ročník futbalového dopoludnia pre deti zo Zvolenských materských škôlok pod názvom Futbal to je hra a máme záujem pokračovať v tomto podujatí i nasledujúcich rokoch, aby sme ešte viac pritiahli i menšie deti v predškolskom veku do našich prípraviek, kde doteraz už máme zopár ich rovesníkov. Snažíme sa doplniť kapacity podľa potrieb klubu, aby nenastali v postupnosti prípravy jednotlivých ročníkov medzery v počtoch detí v jednotlivých vekových kategóriách.

Od budúceho ročníka chceme otvoriť i tzv. predprípravku pre deti predškolského veku. Túto akciu sme pripravili,  aby sme oslovili ďalších potenciálnych hráčov v tejto kategórii. Najviac ma mrzí, že napriek propagácii nebol záujem verejnosti taký, ako sme očakávali, tieto deti bolo treba podporiť v ich snahe venovať sa športu a mrzí ma, že okrem zopár rodičov a starých rodičov a trvalých priaznivcov MFK sa veľa ľudí o akciu nezaujímalo. My sme zvolili práve preto Námestie, aby sme upútali i záujem verejnosti. Chcem sa poďakovať hráčom za ich doslova rodičovský prístup k deťom, venovali sa im naozaj pozorne a deti to aj tak brali. Dúfam, že sa nám vynaloženie úsilie vráti v podobe získaných talentov pre MFK a v tomto určite budeme pokračovať. Potešili ma pozitívne ohlasy z jednotlivých škôlok. “

Ohlasy na akciu MFK Futbal To Je Hra:

Z  Materskej školy Bystrický rad: „V poslednej dobe deti vyhľadávajú často pohybové aktivity a zdravú súťaživosť. Námestie, na ktorom sa športové podujatie konalo navodilo u detí pravú atmosféru futbalového štadióna. Energiu deťom dodávali futbalisti MFK, ktorí deti vedeli energicky a s pobavením povzbudzovať. Sprievodné súťažné disciplíny vedeli deti tiež veľmi upútať. Boli nadšené  zo získania „pravých medailí“ i malých darčekov a v závere sa cítili ako praví športovci. Akcia nás pozitívne oslovila a boli by sme radi, keby sa uskutočnila aj v budúcnosti.“

Z Materskej  školy  Malinovského  Zvolen: „Veľmi pekne ďakujeme za športovú akciu. Bola výborne zorganizovaná a predovšetkým to bolo niečo nové, zaujímavé nielen pre deti, ale aj pre učiteľky, rodičov. Taktiež oceňujem, že bol zabezpečený odvoz aj dovoz detí – čo nezaťažovalo našu MŠ ( keďže nie sme MŠ v centre mesta). Verím, že takáto športová akcia si zachová tradíciu aj do budúcnosti.“

Z Materskej školy Prachatická: „Môžem pozitívne oceniť túto akciu, keďže som mala vybraných športovo úžasných chlapcov – 6 ročných, ktorí v našej veľkej školskej záhrade denne hrajú futbal mali z podujatia skvelý pocit, mali chuť súťažiť, kopať, všetky aktivity skúšať. Vaši hráči, ktorí nám boli pridelení, sa im venovali, organizačne  zvládali, aj ich motivovali. Veľmi dobrá športová akcia, schvaľujem ju na každý rok, aj organizačne sa podarila, nepociťovali sme chaos, čo sa možno na začiatku zdalo, bolo to fajn. Neistá som si bola z povrchu, keďže nebola tráva, a mohli sme mať odreniny, nič sa ale nemuselo ošetrovať.“

Foto: 

Článok a foto: Miloš Masarik