• Ut. feb 7th, 2023

Zvolen navštívilo 35 zástupcov historických českých miest

ByIMG_1979

jún 16, 2015
spolocna-pusty
Spoločné fotenie na Pustom hrade

TS: Zvolen bol zastavením na ich poznávacej jazde Slovenskom, pri ktorej navštívili rôzne mestá a pamiatky. Ich týždenná cesta začala na hrade Strečno, končiť bude v Modre. Zvolen si vybrali kvôli Pustému hradu.

Išlo o členov Združenia historických sídiel Čiech, Moravy a Sliezska, väčšinou starostov a primátorov miest, taktiež pracovníkov pamiatkových úradov a oddelení. Združenie existuje od roku 1990, dnes má 213 členov. Podľa predsedu združenia, Jiřího Kulhánka, spočíva jeho najväčší prínos vo vzájomnej spolupráci. „Je nás viac než dvesto, takže sa môžeme poučiť na chybách toho druhého a pomôcť si.“ Starosta mesta Prachatice, Martin Malý spomenul, že dnes je už združenie rešpektované aj samotným Ministerstvom kultúry, s ktorým spolupracuje na Programe regenerácie mestských pamiatkových rezervácií a mestských pamiatkových zón.

Okrem toho organizuje pravidelné konferencie a vydáva publikácie. Jednu z nich venovali členovia aj primátorke, ktorá ich prijala v zasadačke MsÚ. Na stretnutí s primátorkou členovia združenia pochválili rozvoj mesta Zvolen za posledné obdobie. Podľa Malého urobil Zvolen v porovnaní s inými mestami veľký kus práce a je to vidieť hlavne na námestí, ale aj na Pustom hrade.

Predsedu Kulhánka najviac oslovil samotný archeologický výskum na Pustom hrade. „Je urobený veľmi dobre a systémovo,“ skonštatoval. Rovnako ho zaujal projekt Obnovme si svoj dom, ktorý členom združenia na mieste predstavil vedúci výskumu Ján Beljak. Podľa Kulhánka ide o dobrý spôsob, ako získať pracovnú silu a zároveň dať prácu nezamestnaným. Čo ho vo Zvolene naopak prekvapilo nemilo, bolo spojenie nákupného centra Európa a mestských hradieb. Spomenul, že podobné prípady majú aj v Čechách, napr. v Jihlave.

Cieľom združenia je však práve takéto pamiatky chrániť a pomáhať aj iným združeniam. Na Slovensku napr. Združeniu historických miest a obcí, ktorého členom je aj Zvolen.

Fotografie

TS: Mgr. Eva Ježovičová. Foto: Zdroj TS