Návšteva partnerských miest je zdrojom inšpirácie

solna-zlata-stezka-25-prachatice-6

Ing. Martin Malý - Starosta Prachatíc

TS: Prachatice. Družobné mesto Zvolena a jeho najbližší sused spomedzi ďalších družobných miest – Rivne, Zwoleń, Tötkömlos , či Imatra. Mesto s ním spolupracuje na veľmi úzkej báze a každoročne navštevuje jeho „slavnosti solné Zlaté stezky“. Primátor Martin Malý vysvetľuje prečo práve „solna stezka“. „Prachatice boli zastavením na významnej obchodnej ceste Via Aurea, boli miestom, z ktorého sa soľ, prevzatá od obchodníkov so soľou distribuovala do celého Česka.“ Prachatice sa vďaka tomu stali veľmi významným obchodným a neskôr aj kráľovským mestom. Dnes to vidieť na ich vizáži – námestie tvoria dnes už veľmi dôkladne zrekonštruované renesančné domy bohatých mešťanov. Prachatice sa dlhodobo snažia o zápis do UNESCO, ale ako hovorí Malý, je to zložitý byrokratický postup a už viackrát mesto zažilo v tomto smere neúspech. Snaží sa však ďalej. Slovami primátora, dnes majú väčšinu pamiatok zrekonštruovanú, na čo sú patrične hrdí. Malý vysvetľuje, že dôvodom je fakt, že štát už desaťročia prispieva na opravu historických budov. Vďaka tomu dnes Prachatice vyzerajú tak ako vyzerajú.

Priateľské stretnutie miest

25 rokov Prachatice oslavujú pamiatku na soľnú zlatú cestu. Podujatie nadväzuje na tradície mesta a pomáha budovať priateľstvá s inými mestami. Počas slávností navštívia Prachatice desiatky priateľov – z Bieloruska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Litvy a samozrejme od nás, zo Zvolena. Najdôležitejšou časťou slávností je potom historický sprievod mestom. Každé mesto i krajinu reprezentujú ľudia v kostýmoch so svojou tradičnou muzikou. Je nádherné sledovať tento sprievod rytierov, kráľovských rodín, sedliakov, tanečníkov, bubeníkov či akrobatov, ktorí postupne prejdú centrom mesta. Z ulíc sa ozývajú bubny, dychovka, spev, krik, smiech. Zo Zvolena nesmie chýbať Zuzana dance s mažoretkami a fitneskami, šermiarska skupina Ricasso či ľudová hudba. Tentokrát v podaní Duši fujary.

Mesto v obmenenej zostave chodí do Prachatíc každý rok. Je to dôležitá výmena informácií, skúseností, inšpirácií. Nie sú to len koncerty, vystúpenia na hlavnom pódiu či v parkoch, ktoré oživia celé mesto, ale sú to aj poznatky o jedenásťtisícovom meste na juhu Čiech. Vedenie a pracovníci mesta každý rok pripravia zaujímavé prehliadky. Prachatice patria medzi jedno z najzachovalejších miest s nízkou nezamestnanosťou a výbornými športoviskami. Aj pre Zvolen, ktorý je väčší a má viac obyvateľov sú veľkou inšpiráciou nielen v kultúre, ale v celkovej organizácii samosprávy.

Zvolen má družobných miest viacero. Od roku 2007 je členom Európskej town-twinningovej asociácie miest DOUZELAGE, ktorú tvorí 26 partnerských miest. Okrem členov asociácie sú najdôležitejšími partnermi mestá: ukrajinské Rivne, poľský Zwoleń, maďarský Tötkömlos , či fínska Imatra. Zástupcovia týchto miest okrem Imatry sa zúčastnili aj našich osláv 770.výročia získania mestských práv v roku 2013.

Fotografie

TS: Mgr. Eva Ježovičová Foto: Pavel Albert

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: