Zvolen prežil historický okamih

klaus-lohannis

PrezidentRumunska - Klaus Iohannis. Foto: ZV-podujatia

Mesto sa dostalo do pozornosti po tom, čo rumunská hlava štátu oznámila svoj záujem navštíviť Cintorín padlých vojakov rumunskej armády a oceniť veteránov 2. svetovej vojny. Účasť ihneď potvrdil aj slovenský prezident Andrej Kiska. Historický okamih – stretnutie dvoch prezidentov vo Zvolene – nastal dnes predpoludním. Rumuni si vážia svojich vojakov, ktorí zahynuli v bojoch počas druhej svetovej vojny a pravidelne prichádzajú uctiť si ich pamiatku aj do Zvolena. Tento rok tak urobili už sedemkrát. Zakaždým prichádzajú obyčajní ľudia aj významné osobnosti. Po každej návšteve zvolenský magistrát zaplavia vety plné vďaky za to, ako sa mesto o pamätník a o hroby padlých vojakov stará. Inak to nebolo ani v prípade rumunského prezidenta. Ten do pamätnej knihy mesta napísal: „Som veľmi poctený a dojatý príjemným a srdečným prijatím, ktoré som dostal od predstaviteľov mesta Zvolen, zvlášť od pani Lenky Balkovičovej.

Prišli sme dnes do Zvolena so silným pocitom vďaky za spôsob, akým si vedenie mesta a jeho obyvatelia udržiavajú živú spomienku na rumunských vojakov, ktorí obetovali svoj život za oslobodenie Slovenska spod nemeckej okupácie. Zároveň som chcel prejaviť veľkú úctu našim hrdinom Rumunska, ktorých hroby sa nachádzajú vo veľkom počte na zvolenskom cintoríne. Ich obeta spája naše národy a nikdy nezapadne do zabudnutia.“ Slovenský prezident Andrej Kiska sa vo svojom zápise vyjadril podobne: „Pri meste Zvolen navždy odpočívajú tisíce rumunských hrdinov, vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní našej vlasti. Dnes sme si spolu uctili ich pamiatku. Nikdy nezabudneme na túto obeť, ktorú Rumunsko položilo na oltár našej slobody, a ktorá je pevným spojivom medzi našimi dvoma krajinami.“

Primátorka Lenka Balkovičová si myslí, že nadštandardné vzťahy, ktoré voči mestu prejavujú jednotlivé rumunské delegácie, by mohli v budúcnosti vyústiť aj do užšej spolupráce: „Niekoľkokrát som už hovorila s pani chargé d’affaires Rumunska o možnej spolupráci oboch strán pri uchádzaní sa o eurofondy na obnovu cintorínov. Rumunská strana bola nápadom nadšená, sonduje dokonca možnosť ekonomickej spolupráce, čo by pre naše mesto znamenalo naozaj veľa. Budeme sa veľmi snažiť túto príležitosť využiť,“ uviedla po stretnutí.

Lenka Balkovičová – príhovor

Klaus Iohannis – príhovor

Odovzdanie ocenení

Fotografie

TS a úvodné foto: Martin Svatuška – mesto Zvolen. Ostatné foto a video: Ján Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.