Ako sa robí prevencia – odborný výcvik PEER aktivistov

peer-program-cvc-dominoPEER program je preventívny a systematický program pre mládež, ktorá nemá skúsenosti s užívaním návykových látok, vrátane cigariet a alkoholu. Je zameraný na formovanie postojov v skupine rovesníkov a na ovplyvňovanie ich správania v zmysle podpory zdravého spôsobu života, pozitívnej životnej orientácie a kvalitného využívania voľného času. Mgr. Sylvia Tichá z Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie a Pavol Kolačkovský z Centra voľného času Domino pripravili v dňoch 6. - 7.11.2015 v priestoroch Školského internátu pri SOŠ drevárskej pre žiakov 8. ročníkov ZŠ výcvikovo - vzdelávacie stretnutie PEER – aktivistov, ktorí v minulom školskom roku absolvovali základy programu zamerané na sebapoznávanie, zorientovanie sa v problematike prevencie a na budovanie kladných postojov k zdravému spôsobu života. V tomto školskom roku budú ich stretnutia zamerané viacej na komunikačné schopnosti a konkrétne aktivity, ktoré môžu žiaci realizovať na ZŠ, na zaktivizovanie schopností pôsobiť preventívne na škole pod odborným vedením koordinátora prevencie.

Žiaci počas dvojdňovky mali aktivity zoradené do odborných blokov zameraných na rozvoj komunikačných a sociálnych zručností. Celý piatok, až do večerných hodín, sa peer – aktivisti zúčastňovali aktivít, ktorých cieľom bolo objasniť metódy a zásady, ktoré vedú k tomu, aby prevenčné vstupy medzi rovesníkmi priniesli pozitívny výsledok. Diskutovali o tom, ako informácie o škodlivosti alkoholu a cigariet podať rovesníkom tak, aby boli veku primerané a viedli k tomu, aby odradili mladých ľudí od experimentovania, či užívania návykových látok.

Sobotňajšie dopoludnie bolo venované nácviku preventívnych vstupov do tried. Cieľom bolo pripraviť rovesníkov na rôzne situácie, s ktorými sa môžu v prevencii stretnúť.

Celý odborný výcvik sa aj vďaka príjemnému počasiu za oknami niesol v pohodovej atmosfére a aj napriek väčšiemu množstvu odborných informácii ho PEER aktivisti hodnotili pozitívne.

Finančne výcvik podporilo Mesto Zvolen a Regionálne združenie Detský fond Zvolen.

Článok a foto: Pavol Kolačkovský.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.