• Ut. máj 30th, 2023

Výnimočné ocenenie pre Andreja Mojžiša

ByIMG_1979

nov 26, 2015 ,
mojzis-pellegrini
Andrej Mojžiš si preberá ocenenie.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini ocenil legendu Divadla J. G. Tajovského vo Zvolena, herca Andreja Mojžiša, za jeho výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia. 

Cenu predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania za rok 2015 si okrem Andreja Mojžiša odnieslo ďalších päť osobností: Michal Harpáň za prínos v oblasti literárnej vedy, Zuzana Mináčová za prínos v oblasti fotografie a filmu, Ján Buzássy za prínos v oblasti literatúry, Martin Činovský za prínos v oblasti výtvarného umenia a Ondrej Lenárd za prínos v oblasti hudobného umenia.

Predseda parlamentu udelil ocenenia na základe návrhov komisie, ktorá pozostávala z odborníkov na oblasť kultúry a humanitného vzdelávania. Počas udeľovania cien dňa 19. novembra 2015 vyzdvihol dar laureátov „vidieť alebo počuť viac, než vnímame my, schopnosť citlivejšie pochopiť problémy pravdy, dobra a krásy”. Andrej Mojžiš, ktorý Cenu prevzal osobne, oslávil nedávno jubileum 90 rokov. Pri tejto príležitosti mu domovské divadlo usporiadalo galavečer „Rytier v službách divadla“ a vydalo o ňom obsiahlu publikáciu.  Slávnostného aktu na pôde historickej budovy Národnej rady SR sa zúčastnila aj riaditeľka DJGT Jana Raffajová a umelecký šéf DJGT Ján Chalupka.

V oslavnom laudáciu, ktoré si Andrej Mojžiš vypočul na adresu svojho celoživotného majstrovstva, zazneli aj tieto slová sformulované M. Babiakom: „Andrejovi Mojžišovi sme závideli vždy, lebo sme cítili, že Pán Boh keď delil talent – preukázal pri ňom, aký vie byť štedrý. A tento dar boží, herecký talent, Andrej Mojžiš posvätil v duchu svojho biblického mena: sformoval z neho vieru, kódex i krédo, sformoval desať božích prikázaní herectva nielen pre seba, ale aj pre celý herecký cech; napísal na svoje dve herecké tabule, že divadlo je sviatosť a herectvo služba…“

TS: Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková dramaturgička DJGT Zvolen. Foto: zdroj TS