Careta po piaty raz v rade najlepšia na Slovensku

sopkova-vasilova-kusnierova

1. Sopková, 2. Vasilová, 3. Kušnierová. Foto: V.D.

Plutvoví plavci z KVŠ Careta 14. novembra 2015 vo finálom IV. kole Ligy ZPPS na banskobytrickej plavárni na Štiavničkách potvrdili svoju klubovú dominanciu v rámci Slovenska a domov si odviezli víťazný pohár. Plutvoví plavci z KVŠ Careta vo Zvolene vyhrali v rokoch 2011, 2012, 2013, 2014   Slovenskú ligu mládeže. Tento rok sa súťaž premenovala na  Ligu Zväzu plutvového plávania Slovenska (ZPPS). Celoslovenskej súťaže družstiev sa zúčastnilo 5 klubov: Klub vodných športov OCEÁN Bratislava, Klub športového potápania CALYPSO Zvolen, Klub vodných športov CARETA Zvolen, Klub športového potápania DELFÍN Žilina, Klub športových potápačov TRITÓN Šaľa. Careťáci aj tento rok plávali na víťaznej vlne a vyhrali  1. ročník Ligy ZPPS, keď zvíťazili v troch zo štyroch kôl. Víťazstvo je o to cennejšie, že prišlo na domácej pôde. Víťazstvo v tomto ročníku je pre všetkých zvolenských plavcov satisfakciou a zároveň motiváciou do ďalšieho prekonávania prekážok v súvislosti so zatvorenou zvolenskou plavárňou, ako sú obmedzené možnosti tréningov, úbytok plavcov, únava z dochádzania na večerné tréningy do susedných miest, finančná náročnosť.  Tréningy v bazéne sú skrátené na polovicu času z priestorových a finančných dôvodov. V Banskej Bystrici sa pláva  v dvoch skupinách len po 1 hodine. Mladšie deti majú 2 z pôvodne 3 tréningov do týždňa na plavárni v Žiari nad Hronom. Plavecká prípravka (približne 70 detí) dochádzka v nedeľu skoro ráno do Kováčovej. Podobné sťažené podmienky trápia i druhý zvolenský klub Calypso. Podmienky na tréning s inými klubmi s vlastnou plavárňou sú neporovnateľné. Napriek tomu sa  nadšenci tohto športu vo Zvolene nevzdávajú a zabojovali i na poslednom finálovom kole Ligy ZPPS.

V Banskej Bystrici sa plávali trate v PP (plávanie s monoplutvou) a RP (plávanie s monoplutvou pod vodou). Štafety sa plávali ako BF (plávanie s klasickými plutvami).

Medzi chlapcami sa najviac darilo v najmladšej vo vekovej kategórii EO (do 9 rokov) Jakubovi Mlynárikovi, ktorý obsadil dvakrát 1. prvé miesto (100 m PP, 200 m PP) a jedno 2. miesto v disciplíne 50 m PP.

Medzi dievčatami rovnaké umiestnenie zopakovala vo vekovej kategórii E (10 – 11 rokov) Ľubomíra Sopková, ktorá si doplávala po zlato v disciplínach 200 m PP a 400 m PP a na trati 50 m PP obsadila 2. miesto. Táto kategória sa opäť ukázala pre Caretu ako najsilnejšia, keď na 50 m PP obsadili dievčatá všetky 3 miesta. Na 3. mieste  sa umiestnila Elisabeth Hatiarová a na najkratšej trati dominovala Hana Vasilová, ktorá zároveň získala na 200 m PP a 400 m PP 2. miesta. Jakub Hraško si v „éčku“ z bystrického bazéna vyplával na 200 m PP a 400 m PP strieborné medaily a na 50 m PP bronz.

Veľkým prísľubom do budúcej sezóny sú aj výkony Victorie Mináčovej vo vekovej kategórii D (12 – 13 rokov), ktorá výbornými časmi dokázala držať krok i s o rok staršími súperkami. Na 50 m PP a 800 m PP si vybojovala 2. miesta a na 100 m PP získala 3. miesto. Medzi chlapcami „déčkarmi“ Šimon Tóth obsadil dve druhé miesta na tratiach 50 m PP a 100 m PP.

Vo vekovej kategórii C (14 – 15 rokov) Barbora Pálková získala všetky 3 pódiové umiestnenia: 1. miesto na 800 m PP, 2. miesto na 100 m PP a 3. miesto na 50 m RP. Medzi chlapcami v kategórii C na vytrvalostnej trati 800 m PP zvíťazil Michal Vasil  a Adam Kminiak obsadil 3. miesto. Na trati 50 m RP bol M. Vasil druhý a tretí doplával A. Kminiak. Na 100 m PP získal svoje druhé striebro M. Vasil a bronzový stupeň obsadil Adrián Lacko.

V najstarších kategóriách (A, B) Caretu reprezentovala len Gabriela Michalčáková, ktorá obsadila na 200 m PP 1. miesto vo vekovej kategórii B.

Tradične boli careťáci úspešní i v štafetách na 4 x 100 m BF.  V štafetách zvíťazili tímy E  (Vasilová, Hraško, Kmeťková, Sopková) a C (Kminiak, Lacko, Pálková, Vasil). Na 3. mieste skončili štafety D (Mináčová, Korvíniová, Michalčák, D. Matej), EO (J. Mlynárik, Bohmerová, Taryová, Kminiaková) a druhá štafeta E v zložení N. Matej, Hatiarová, Slovák, Danková.

Najmladšie careťácke nádeje Lucia Sedmáková, Alexandra Taryová, Zoe Ozanová, Linda Lietavová, Anabela Fekiačová a Radko Gonda absolvovali v bystrickom 50-metrovom bazéne svoje prvé preteky. Gratulujeme!

Na záverečnom kole Ligy ZPPS za Caretu plávalo 42 plavcov. Careťáci si vyplávali 28 pódiových umiestnení a získali 2 775 bodov, čo im zabezpečilo jasné prvenstvo pred druhým Oceánom Bratislava a tretím Calypsom Zvolen.

Po spočítaní bodov za všetky 4 kolá prvenstvo získali plutvoví plavci z KVŠ Careta zo Zvolena, ktorí ako jediní prekročili 10 000 bodovú hranicu. Konečné poradie klubov: 1. Careta Zvolen, 2. Calypso Zvolen, 3. Oceán Bratislava.

Za víťazstvom stoja hodiny a hodiny odplávané v bazéne, suché tréningy v telocvični, hodiny odriekania, driny, ale i zábavy v spoločnosti ľudí, ktorým učarovala voda, šnorchel a plutvy. K víťazstvu treba pogratulovať všetkým plavcom vo všetkých kategóriách, ktorí sa zúčastňovali jednotlivých kôl a zbierali body pre svoj klub. Za vzornú reprezentáciu klubu treba oceniť stabilné výkony najmä týchto pretekárov: Hany Vasilovej, ktorá vybojovala spolu 8 zlatých a 4 strieborné medaily, čím sa stala najúspešnejšou pretekárkou. Spolu s ňou v kategórii E boli úspešní Ľubomíra Sopková a Jakub Hraško, v najmladšej EO Jakub Mlynárik, v D Victoria Mináčová a Šimon Tóth, za C Barbora Pálková a Michal Vasil. V Lige ZPPS (A, B) nás reprezentovali Zuzana Hrašková a Gabriela Michalčáková.

Veľká vďaka patrí trénerom, ktorí sa na úkor svojho voľného času trpezlivo venujú svojim zverencom. Poďakovanie si zaslúžia i rodičia, ktorí umožňujú svojim deťom venovať sa tomuto športu. Radi by sme poďakovali za azyl i plavárňam v Banskej Bystrici a v Žiari nad Hronom, pretože bez ich pomoci by sme súťaž nemohli dokončiť.

Premiérovým víťazstvom v 1. ročníku Ligy ZPPS sa pre plavcov z Carety sezóna nekončí. Už 29. 11. 2015 privítajú na banskobystrickej plavárni kluby  Nautilus  Jastrzebie Zdrój z Poľska,  Lagunu Nový Jičín a Nemo Zlín z Čiech na finále Stredoeurópskeho pohára mládeže.