• Ne. máj 28th, 2023

K Vianociam dostali teplú čapicu. Priali by si skôr teplú zimu.

ByIMG_1979

dec 29, 2015 , ,
rezen-salat
Chutné jedlo.

TS: Každoročnú vianočnú kapustnicu pre bezdomovcov pripravil Odbor sociálnych vecí, zdravia a rodiny v prvý povianočný pondelok. Posedenie spojené s drobným kultúrnym programom je u ľudí bez domova obľúbené každý rok.

Prídu, posadia sa okolo dlhého stola ozdobeného žltou stuhou a vypočujú si príhovor vedúcej Odboru soc. vecí, zdravia a rodiny Márie Koreňovej. Želá im zdravie, ale najmä silu, ktorou by mohli zmeniť svoju súčasnú situáciu. Vianoce sú podľa nej obdobím, kedy si aj tí najchudobnejší zaslúžia pozornosť a radosť.

A radosť sa už po chvíli zjaví na tvárach prítomných mužov aj žien. Do miestnosti komunitného centra Romano Jilo na sídlisku Balkán totiž vchádza folklórny súbor s rovnakým názvom – Romano Jilo, teda Cigánske srdce. Pod vedením Petra Kačicu už v komunitnom centre deti z tohto súboru vystúpili mnohokrát. Tancujú, tlieskajú a dupú, ako sa na takých správnych „Cigáňov“ patrí.

Niektorých bezdomovcov ich vystúpenie dojme – aspoň tak sa zdá, keď si potajme utierajú oči a srdečne sa usmievajú. „Krásne,“ hovoria a neskôr osobne adresujú pochvalu malému chlapcovi, ktorý počas vystúpenia tancuje a tlieska vždy uprostred kruhu.

Po vystúpení už pracovníci komunitného centra a „tereňáci“ začínajú nosiť na stoly rezeň so zemiakovým šalátom, malinovku a koláč. Porcií ešte zvýši, niektorí si ich zoberú aj so sebou. Domov. Jedlo im chutilo a posedenie ich potešilo. Pri východe ďakujú zamestnancom sociálneho odboru a vezmú si od nich darček v podobe teplej čapice. Aj keď dúfajúc, že ju tak skoro nevyužijú a zima bude naďalej taká ohľaduplná ako doteraz.

Fotografie

TS a foto: Mgr. Eva Ježovičová mesto Zvolen.