• St. okt 4th, 2023

Príďte sa dozvedieť na zámok tri pohľady na jednu knihu

Autor IMG_1979

mar 9, 2016 , ,
jedna-kniha-tri-pohlady
Jedna kniha tri pohľady

TS: V roku 2016 sme pre vás pripravili sériu prednášok, ktoré budú približovať vybranú problematiku z oblasti histórie umenia a kultúry, z troch pohľadov. V stredu 16. marca 2016 o 18.00 by sme si Vás dovolili pozvať na podujatie Jedna kniha tri pohľady, ktoré sa zameria na knihu ako informačné médium.

Jedna kniha – tri pohľady.

Zvolenský zámok, 16. marec 2016 / 18.00 

Súčasťou digitalizačného pracoviska SNG Zvolenský zámok je aj jeden z najmodernejšie vybavených ateliérov, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie papiera. Náš kolega reštaurátor papiera Peter Ližbetin vám ukáže, ako sa reštauruje kniha. Pohľad knihovníka na knihu prinesie riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra Milota Torňošová a so spisovateľkou Alexandrou Pavelkovou sa zamyslíme nad problémom papierová kniha verzus elektronická čítačka.

Peter Ližbetin pracuje v Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku ako reštaurátor papiera. Venuje sa reštaurovaniu papiera, starých tlačí a knižnej väzbe. V minulosti pôsobil v Univerzitnej knižnici v Bratislave a Štátnom archíve v Levoči. Na stredajšom stretnutí prevedie návštevníkom ako sa reštaurujú knihy a knižná väzba.

Milota Torňošová pôsobí v knihovníctve od roku 1982. V rámci kultúrno-vzdelávacej činnosti bola dlhodobo gestorom nielen regionálnych, ale aj celoslovenských aktivít. Pod jej vedením niekoľko rokov pracoval v knižnici Detský literárny klub. Vydávala časopis Čítajko pre detských čitateľov. Je riaditeľkou celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero.

Alexandra Pavelková, knižne debutovala zbierkou sci-fi poviedok SF 001. V roku 1999 vydala prvý slovenský fantasy román Piesok vo vetre. V spolupráci  so Štefanom Konkolom  je spoluautorkou prvej slovenskej fantasy trilógie Miešanci. Knižne jej vyšli  romány Prísaha. Príbehy o Vimke (2006) a Údolie ľalií (2015).

Je držiteľkou Ceny Fantázie za rok 2004 za poviedku Oheň a absolútnou víťazkou Ceny Karla Čapka z roku 2003 za poviedku Kúsok tieňa.

Pripravujeme: Jeden obraz tri pohľady / apríl 2016

jedna-kniha-tri-pohlady-plagat

TS: PaedDr. Mária Ťavodová galerijná pedagogička