• Ut. nov 28th, 2023

O knihách na veľa spôsobov bola pútavá debata na zámku

Autor IMG_1979

mar 20, 2016 , ,
jedna-kniha-tri-pohlady
Foto: ZV-podujatia

Čítajú knihy aj vlastnú tvorbu, majú doma pár políc s knihami, elektronické knihy neodsudzujú a aj napriek množstvu nelegálneho obsahu  na internete usudzujú, že ich tvorba je čítaná.

Toto bolo len také zhrnutie odpovedí počas debaty (už tretej v poradí) z cyklu Tri pohľady.  Nakoľko je práve marec – mesiac knihy,  aj tejto téme bola venovaný 16. marec na Zvolenskom zámku v rámci debaty pod názvom Jedna kniha tri pohľady.

V priestoroch galérie na zámku na bádavé otázky galerijnej pedagogičky PaedDr. Márie Ťavodovej, v ktorých sa skloňovalo slovo kniha odpovedali traja hostia Milota Torňošová (riaditeľka Krajskej knižnice Ľ. Štúra), spisovateľka a prvá dáma slovenskej fantasy Alexandra Pavelková a Peter Ližbetin (reštaurátor papiera SNG Zvolenský zámok), ktorí ešte v závere podebatovali o svojej,  ako sa povie šálke kávy.

Zloženie diskutujúcich nebolo vôbec náhodné, nakoľko každý je vo  svojom odbore v styku s knihou a každý z nich má doma pár políc s knihami a dokonca Pavelková priznala, že z niektorých aj viac kusov rovnakých.

Nakoľko tu bola prítomná riaditeľka Krajskej knižnice,  pre ňu bola ako uliata otázka, čo je nové v knižnici a veru jeden by ani nepovedal, že okrem klasického požičiavania  kníh sa tu koná počas roka nespočetne veľa podujatí,  či už besedy alebo krsty kníh a v poslednej dobe sa otvoril aj čitateľský klub a začal fungovať aj klub opery.

Ked sa povie slovo kniha, tak si všetci predstavia klasickú šušťavú papierovú verziu, ale aký názor majú na čítačky kníh?

Pavelková víta túto formu s nadšením a snaží sa, nakoľko robí aj recenzie kníh presvedčiť hlavne starších, aby prešli na túto formu vydávania kníh, nakoľko aj cena je nižšia. Zároveň však prízvukovala, že je to aj taká dvojsečná zbraň z toho dôvodu, že sa dosť často stáva, že hocikto napíše pár riadkov, niečo publikuje v elektronickej knihe a potom začne hovoriť, že mu už vyšla kniha.

Riaditeľka Torňošová poznamenala, že u nich narážajú v rámci elektronických kníh na problém v rámci licencie na autorský zákon. Ako ďalej uviedla, na papierové knihy platí jedna licencia na všetky, ale na elektronické treba mať ku každej zvlášť licenciu, ale rozhodne je za elektronické knihy.

V rámci témy elektronických kníh sa zabŕdlo aj do audio kníh a práve Alexandra Pavelková sa vyjadrila v tom zmysle, že veľká časť audio kníh, ktorá je dostupná na internete je skôr amatérskeho razenia, že chýba tomu profesionalita, ale dá sa nájsť pár ozaj, že poriadnych, ale je ich málo.

Na samý záver podujatia odpovedal na bádavé otázky Peter Ližbetin, ktorý si pripravil aj ukážku zo svojej kuchyne. Priniesol náradie a nástroje na reštaurovanie poškodených kníh a priblížil aj pár technologických postupov pri ich oprave.

Nuž,  ďalšie super podujatie, ktoré sa konalo na zámku bolo opäť na vysokej úrovni a prinieslo veľa zaujímavých informácií a takým malým priblížením pre Vás môžu byť fotografie z tejto akcie.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.