• Št. sep 28th, 2023

Zvolenská časť Capalestu s príchuťou inštrumentálnosti

guitar-quartet-versailles-3
Le Quatuor de Guitares de Versailles. Foto: Ján Števonka.

Už po 11-ty krát sa konal v Banskej Štiavnici festival hudby, divadla a poézie pod názvom Capalest, ktorý zorganizovalo Občianske združenie Capalest.

Niekoľkoročná vzájomná spolupráca v oblasti organizácie festivalu a jeho špecifickej časti Cesta regiónom je konkrétnym príspevkom Občianskeho združenia Capalest a Banskobystrického samosprávneho kraja  k rozvinutiu medzikultúrneho dialógu na európskej úrovni. Nad 11. ročníkom Capalestu 2013 v Banskej Štiavnici a Capalestu v regióne 2013 prevzal záštitu predseda BBSK Vladimír Maňka.

Tento rok je to však po siedmykrát, čo sa tento Štiavnický festival vybral do banskobystrického regiónu a pod názvom Capalest v Regióne prezentoval myšlienku tohto festivalu. Na to, aby sa do centra  festivalu Banskej Štiavnice  prišlo pozrieť čo najviac ľudí slúži práve séria koncertov po regióne a mestách. Tento rok to boli koncerty v Kremnici, Dudinciach a vo Zvolene a je česť, že opäť zavítal aj do Zvolena a spolu s ním aj jeho umelecký riaditeľ Michel de Maulne.

Tento rok si obyvatelia mesta Zvolen mohli vychutnať až dva koncerty na Starej radnici a to 14.8.2013 koncert francúzskych umelcov v podaní hudobného telesa Le Quatuor de Guitares de Versailles a 16.8.2013 koncert zoskupenia Jazyk RytmuAlain Henry a Sébastien Poulin.

Prvý koncert sa konal v stredu 14.8.2013 so začiatkom o 19:00 hod. Gitarové kvarteto Guitar Quartet Versailles bolo založené v roku 1987 a zahralo svoj prvý koncert v tomto roku v Salle Gaveau v Paríži, na podnet časopisu Diapason.

V roku 1991 získalo prvú cenu v súťaži kvarteto International Guitar Völklingen (Nemecko). Trvalé, prvé školenie svojho druhu vo Francúzsku, Quatuor de gitary de Versailles vykonáva dôležitú prácu, rozvíja svoj veľký repertoár tým, že sa snaží prepísať diela od renesancie až po súčasnosť, dostane potvrdenie skladateľov ako Joaquín Rodrigo alebo Ferenc Farkas, ktorí si zaregistrovali ich katalóg prepisom svojich diel, prostredníctvom príkazu od skladateľov pre vytvorenie nových diel, medzi nimi: Félix Ibarrondo, Franz Constant…

Vo zvolenom odbore kvarteta Guitar Versailles zostáva v kontakte s verejnosťou, s mnohými koncertmi vo Francúzsku aj v zahraničí (Nemecko, Belgicko, Španielsko, Spojené štáty, Veľká Británia, Taliansko, Írsko, Litva, Maroko , Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Švajčiarsko …). V rokoch 2003 a 2009 Nicolas Courtin, Jean-François Fourichon, Michel a Philippe Grizard participujú slávnych Folle de Nantes Journee, ako hosťujúci sólisti. Gitarové kvarteto Versailles v tomto zložení koncertuje od roku 2001 zbierky prepísaných pôvodných edícií Doberman-Yppan (Kanada).

Guitar Quartet Versailles

Druhý koncert sa konal v piatok 16-teho a bol to koncert  jazzu a poézie v hudobnom programe „Jazyk rytmu‟ v podaní Alaina Henryho a Sébastiena Poulina na hudobných nástrojoch marimba, vibrafón a ďalších perkusiách. Hudbu 20-teho storočia nie je možné presne špecifikovať na formy, zvuky a rytmy. Noty sú slovami, melódie sú vetami a rytmus samotným životom a nad tým všetkým vytvára každý konštitučný prvok hudobného jazyka inšpiráciu pre city a záchvevy existencie – a to je poézia.

Počas večera zahrali repertoár zo skladieb, ktoré sú vytvorené, premyslené, prepracované, zo skladieb klasických, ako aj jazzových, čiže hudbu spontánnu, avšak múdru, s výnimočnou tradíciou a inštinktívnou realizáciou.

Treba však povedať, títo dvaja páni Alain Henry a Sébastien Poulin spolu vôbec nekoncertujú a toto ich spojenie bolo čisto pripravené pre  festival Capalest.

„Jazyk rytmu‟ – Ragtime

Fotografie

Počas dvoch dní zažil Zvolen dva fantastické koncerty, ktoré boli svojim spôsobom výnimočné a ako to už každoročne býva, priniesli fantastickú porciu hudby a krásne zážitky v podaní francúzskych umelcov.

Bonus 

Článok foto a video: Ján Števonka.