Na námestí bola otvorená tohtoročná cyklistická sezóna

detske-odrazadla

Preteky na detských odrážadlách. Foto: ZV-podujatia

Pod názvom Otvorenie cyklosezóny s podtitulom Odzvoň autám, roztoč to na bicykli sa konalo v slnečné sobotné dopoludnie 16.4.2016 na zvolenskom námestí pri fontáne podujatie venované všetkým, čo skloňujú slovo bicykel a nielen im. Proste všetkým, ktorí sa chceli trochu kultúrno-spoločensky vyžiť.

Samotné podujatie však okrem zábavy bolo aj možnou osvetou na tému, o ktorej sa tu diskutuje dlho a už aj dvakrát neprešla hlasovaním na mestskom zastupiteľstve a to, či povoliť alebo nepovoliť cyklistom prechod šrégom cez námestie bez toho, že by dostali pokutu od Mestských policajtov.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo tu bolo, čo sa tu dialo a čo všetko sa dalo v túto slnečnú sobotu na námestí vo Zvolene zažiť.

Samotnú akciu otváral víceprimátor mesta Zvolen Jaroslav Stehlík, ktorý prejavil radosť z toho, že vyšlo počasie a aj z toho, že prišlo toľko ľudí na toto podujatie. Zároveň povedal, že čím viacej bude bicyklov na námestí, tým bude menej áut na cestách a chce presadiť to, aby cyklistom bolo dovolené jazdiť aj po námestí.

Došlo aj na ocenenia

V rámci podujatia boli udelené ocenenia pre trojicu pánov, ktorých inak ako na bicykli ani nevidieť. Išlo o azda najstaršieho aktívneho cyklistu Daniela Launera, Daniela Lešinského, ktorý je veľkým aktivistom aj v tejto oblasti a tretiu cenu v podobe zvončeka na bicykel dostal Pavel Valent, ktorý má najazdených nespočet kilometrov v pedáloch aj v rámci podujatia Cyklojazda histórie.

Nechýbalo dopravné ihrisko

Ako to už zvyčajne býva na týchto akciách, aj tentoraz tu preventista Jozef Michalík z Mestskej polície postavil dopravné ihrisko so svetelnou signalizáciou, na ktorom si mohli reálne deti vyskúšať, ako to všetko v skutočnosti v cestnej premávke funguje.

Niekoľko cyklistických trás

Ako už názov podujatia evokoval, bolo si možné skúsiť, respektíve sa pridať podľa obtiažnosti k jednej z cyklistických skupín, ktoré sa následne vybrali každá iným smerom.

Kto sa pridal do skupiny k architektovi Petrovi Kaššovi išiel smerom na Zlatý potok, následne ponad železničný most na Sekier a potom sa vrátil popri rieke Slatina. Peter Drozdík sa so svojou skupinou vybral smerom na Lieskovec – Zolnú do Očovej a odtiaľ na Hrochotský mlyn a potom smerom cez Lukavicu a Sliač naspäť do Zvolena.

Ostatné

Počas trvania akcie si deťúrence mohli zasúťažiť na odrážadlách, tí väčší skúsiť jazdu po prekážkach, poprípade si nechať pomaľovať tvár od slečien v maľovacom kútiku a nebola núdza o povozenie sa v rikši, poháňanej pedálmi.

Nuž, aj takúto podobu malo jedno super podujatie na zvolenskom námestí.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.