Lokál Fórum, (ne)konferencia v Občianskom centre na Západe

beseda-ilu

Foto: ilustračné. Foto: zdroj TS

TS: V stredu 11. mája sa sídlisko Zvolen-Západ stane miestom stretnutí susedských iniciatív z celého Slovenska. Občianske centrum OKO bude hosťovať podujatie Lokál Fórum, neformálnu konferenciu o komunitnej práci v susedstvách. Fórum je určené pre pracovníkov v komunitnách, koordinátorov komunitných centier a ľudí, aktívnych v miestnych iniciatívach, v budovaní komunít a susedských vzťahov.

Podujatie je mikroprojektom študentky Sokratovho inštitútu, ktoré organizuje v spolupráci s Centrom komunitného organizovania. “Inšpirovala som sa novým formátom podujatia pod označením BarCamp, čo je vlastne ad-hoc nekonferencia, vzniknutá na základe potreby ľudí zdieľať a učiť sa v neformálnom prostredí. Toto charakter podujatia a priestor OKA spĺňa dokonale. Cieľom fóra je teda sústrediť rôzne komunitné aktivity, ktoré sa stále viac a viac dejú v našej krajine na jedno miesto a podnietiť tvorenie otázok.

Takto budeme v priateľskej a otvorenej atmosfére zdieľať naše skúsenosti a učiť sa navzájom, aby sme mohli lepšie čeliť výzvam, s ktorými sa stretávame.” Aj preto je poobedňajšia časť programu vystavaná z častí, ktoré budú prebiehať pod vedením ľudí priamo z praxe. Tí sa budú v menších workshopových skupinách venovať umeniu v komunitách; hľadaniu alternatívnych travalo udržateľných komunitít; verejnému priestoru a vizuálnemu smogu; tolerancii či komunitnému bývaniu.

Fórum začne registráciou účastníkov o 9.00 hod. V úvode sa predstavia panelisti a panelistky: Beata Hirt, riaditeľka Komunitnej nadácie zdravé mesto, Dorota Martincová, členka Rady primátora mesta Banská Bystrica pre mimovládne neziskové organizácie pre oblasť Zlepšovanie životného prostredia a kvality života, komunitný rozvoj; Robo Jankovich, organizátor a facilitátor zážitkových seminárov budovania komunity a odborník na trvalo udržateľné komunitné alternatívy a Martin Husárik, ktorý sa vo svojej v doktorandskej práci sa zaoberal témou identity v sociálnej práci.

Budú diskutovať o rôznorodosti komunít na Slovensku ale aj o význame tohto slova v našom prostredí. Podelia sa aj o svoje skúsenosti s komunitnými projektami, s ktorými sa vo svojej práci stretli. Po paneli bude nasledovať tzv. plenárna diskusia. “Bude to facilitovaná diskusia všetkých zúčastnených na otázky, ktoré považujú vo svojej práci dôležité. Tieto otázky zbierame od začiatku prihlasovania a posledné budeme dopĺňať pri registrácii na fórum. Počas pléna na ne budeme spoločne hľadať odpovede aby sme sa mohli posunúť ďalej v našom odbore, “ hovorí organizátorka.

Za pozornosť stojí aj tzv. “Poster show”, kde na prezentáciu dostali priestor rôzne komunitné projekty a iniciatívy. Prostredníctvom posterových príspevkov, ktoré budú na fóre vystavené, predstavia svoje aktivity občianske združenia Žiarovky zo Žiaru nad Hronom, Včelí kRaj z Lešnice pri Kokave nad Rimavicou, Cooltajner z Považskej Bystrice. V stredu budeme môcť spoznať Kubik nápadov z Trnavy, Ekocentrum Lesopark zo Žiliny aj košické Výmenníky.

Zo susednej Banskej Bystrice prídu svoje aktivity predstaviť Komunitné centrum Nádej deťom, Komunitné centrum Fončorda a Komunitné centrum Sásová. Výstupom podujatia bude aj brožúra Katalóg komunitných iniciatív na Slovensku, aby sme si svoje inšpirácie neodniesli so sebou domov, ale aby po nich mohli siahnuť všetci, ktorí chcú začať budovať komunitu v mieste, kde žijú. Študentka Sokratovho inšitútu spomína: “Myšlienka usporiadať podobné podujatie vznikla už pred pár rokmi, keď sme sami s kolegami tápali, ako robiť komunitný rozvoj na poskomunistickom sídlisku bez zdanlivých susedských vzťahov. Nikdy k tomu pre pracovnú vyťaženosť neprišlo. Až pri štúdiu na Sokratovom inštitúte som si povedala, že buď teraz, alebo nikdy. Dala som si ako cieľ svojho mikroprojektu iniciovať komunikáciu medzi rôznymi iniciatívami, aby každý nemusel sám pre seba opäť, “objavovať ameriku”, ktorá je už dávno tu. Komunikujme, spájajme sa, učme sa navzájom. Teším sa, že sa nám to podarilo.”

Napriek tomu, že je Lokál Fórum určené v prvom rade ľuďom, ktorí sa už do aktivít vo svojom okolí zapájajú a tak pomáhajú tvoriť živé susedské komunity, prihlásiť sa môžu aj nadšenci, ktorí by sa chceli inšpirovať a začať zmenu vo svojom susedstve.

lokal-fotum-plagat

TS: Veronika Střelcová,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.