DJGT v premiére uvedie Charleyho tetu na nádvorí zámku

 

charleyho-teta-djgt-zvolen-6

Časť hercov DJGT Zvolen ktorý hrajú v tejto veselohre. Foto: ZV-podujatia.

TS: Anglická veselohra s pesničkami a vynaliezavými študentmi Oxfordskej univerzity CHARLEYHO TETA je skutočným evergreenom medzi divadelnými komédiami. Anglický herec a komik Brandon Thomas ju napísal na objednávku slávneho anglického komika W. S. Penleyho v roku 1892, kedy mala aj svetovú premiéru. K hlavným atribútom pretrvávajúcej obľúbenosti tejto hry patrí anglický humor, plejáda komických situácií a vynikajúce herecké príležitosti. Pôvodne komediálna fraška sa postupom času dočkala rôznych podôb. Z veselohry vznikol aj úspešný muzikál pod názvom Kde je Charley, bolo natočených viacero filmových verzií.

Na javisku vo Zvolene v roku 1965 po prvýkrát uviedli spevohernú podobu, ktorej autorom bol J. Koenigsmark. Divadlo JGT aktuálne uvádza Charleyho tetu v preklade a sviežej úprave spisovateľa, básnika a dramatika Ľubomíra Feldeka, v ktorej nechýbajú pesničky a živá kapela.

Dej sa odohráva v atraktívnych zákutiach záhrad Oxfordskej univerzity. Hlavnými protagonistami sú študenti, ktorí riešenie svojej neblahej hmotnej situácie nachádzajú v príchode brazílskej milionárky, tety jedného z nich. Vytúžená teta je síce na ceste ale záležitosti lásky už nemôžu počkať. Babbs, Charley a Jack, za pomoci komorníka Brasseta, ďalšej kľúčovej postavy, vymyslia originálny spôsob, ako chýbajúcu Donnu Luciu d´Alvadorez nahradiť

Martin Kákoš sa režijne podpísal pod početné úspešné inscenácie nášho divadla, z ktorých viaceré mali premiéru práve na festivale Zámocké hry zvolenské. Okrem neho sú súčasťou realizačného tímu autor scény Pavol Andraško, kostýmová výtvarníčka   Ľudmila Várossová, dramaturg inscenácie Ján Chalupka. Hudbu napísal Vlastimil Hála, hudobnú úpravu a naštudovanie mal na starosti Pavel Korduliak a pohybovú spoluprácu Anna Gromanová.

Účinkujú: Richard Sanitra , Vladimír Rohoň, Štefan Šafárik, Barbora Špániková, Katarína Čudejková, Michal Ďuriš, Marek Rozkoš, Daniel Výrostek, Svetlana Sarvašová, Veronika Čépeová – posl. AU BB a členovia kapely Ondřej Daniš, Pavel Korduliak, Ján Fiala a.h., Michaela Turcerová a.h.

  • Predpremiéra: 2. júna 2016 o 21. hodine na nádvorí Zvolenského zámku
  • Premiéra: 3. júna o 21. hodine na otvorení 43. ročníka medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské
  • Prvá repríza: 4. júna o 21:00 na nádvorí Zvolenského zámku.

charleyho-teta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.