Šansóny v podaní Mari Kazué boli neskutočne famózne

mari-kazue

Mari Kazué. Foto: ZV-podujatia

Fantastické francúzske šansóny Piaf a Barbary, v podaní Japonky žijúcej vo Francúzsku Mari Kazué, ktorú na klavír doprevádzal Patrick Claude Vasori.

Veru, v piatok 12.8.2016 to bol neskutočne fantastický koncert, ktorý si bolo možné veľkými dúškami vychutnať v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku.

Niekoľkoročná vzájomná spolupráca v oblasti organizácie festivalu Cap à l´Est a jeho špecifickej časti Cesta regiónom je konkrétnym príspevkom Občianskeho združenia Capalest a Banskobystrického samosprávneho kraja, Podpolianskeho osvetového strediska Zvolen (POS Zvolen) k rozvinutiu medzikultúrneho dialógu na európskej úrovni.

Toto je jeho 14. ročník a zároveň je to po ôsmykrát, čo sa tento Štiavnický festival vybral do Banskobystrického regiónu pod názvom Capalest v regióne, aby tu prezentoval myšlienku tohto festivalu.

Na to, aby sa do centra festivalu Banskej Štiavnice prišlo pozrieť čo najviac ľudí slúži práve séria prezentačných koncertov po regióne, aby ľudia prišli na letný festival Cap à l´Est do Banskej Štiavnice.

Prvá zastávka bola v Kremnici (Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej), následne Zvolen (Kráľovská sieň), Dudince (kinosála) a na záver 14.8.2016 Banská Štiavnica, koncert spojený s vernisážou historickej fotografie.

Tento rok si všetci obyvatelia mesta Zvolen mohli vychutnať v priestoroch Zvolenského zámku francúzke šansóny Piaf a Barbary, v podaní Japonky žijúcej vo Francúzsku Mari Kazué, ktorú na klavír doprevádzal Patrick Claude Vasori. Tento koncert si nenechal ujsť ani umelecký riaditeľ festivalu Michel de Maulne.

Michel de Maulne pozitívne zhodnotil predchádzajúce ročníky koncertov, ktoré sa konali v meste Zvolen a ako doplnil, je to už 14. ročník, čo sa stretávame v Banskej Štiavnici a vtedy som bol ešte bez brady.

Sám si odpovedal aj na otázku, prečo vlastne organizuje tento festival. Ako povedal – vidí, že kultúra je čím ďalej tým menej podporovaná, ale pre neho je to boj, ktorý treba bojovať. Prirovnal to k tomu, že aj v jeho rodnom Francúzsku čoraz menej ľudí hovorí materinským jazykom.

Následne už začal samotný koncert, ktorý trval viac ako 90 minút a počas neho sa ľuďom v sále nad fantastickým speváckym výkonom Mari Kazué zatajoval dych. Bolo to niečo neskutočné a len ťažko opísateľný zážitok, ktorý bol na samotný záver obdarený búrlivým potleskom.

Mari Kazué

(občianskym menom Yamagishi Kazué) sa narodila v Japonsku a žije vo Francúzsku od roku 1992. Tu vytvorila svoju divadelnú prvotinu „Posaďte sa“ (séria 9 symbolických diel). V Japonsku trénovala v škole Bugakuza (založenej na štýle Shigeki), ďalej pokračovala japonským tradičným tancom (Jiutamai) a Nô. Neskôr sa stala asistentkou Tatsumiho Hijikatu, jedného zo zakladateľov umenia Butô. Počas štúdia v parížskej škole Lecoq, začala vyvíjať Mari svoju techniku „Hadô“, ktorá je založená na vlnách a vibráciách. Jej mysteriózna a zároveň jemnocitná choreografia plná ľudskosti je prístupná každému.

V súčasnosti pracuje Mari na medzinárodných projektoch vo Francúzsku a v Nemecku.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: