Divadlo do lavice

Vypredaná predpremiéra. Foto: Monika Necpálová

Sedelo na drevených laviciach zámocké publikum a dobre sa zabávalo; sedelo v laviciach školské auditórium šestnásťročných študentov prvej polovice minulého storočia a ich žartíky nemali dna; sedeli v laviciach zborovne i profesori s titulmi a ...všetci sa na ich účet bavili. Roky driny v školskej lavici akoby sa na štarte tohtoročných Zámockých hier zvolenských stali symbolom zábavy. Lebo, a to niet pochýb, ak sa na časy školské spomína, vždy sú nevyčerpateľným zdrojom smiechu.

Po úspešnej predlohe Škola základ života siahlo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a v slovenskej premiére ju uviedlo na divadelných doskách 9. júna, v predpremiére 8. júna. Dosky rozložili tentoraz divadelníci na zvolenskom nádvorí a obklopení nebeskou klenbou a históriou prvej Československej republiky zdvihli týmto predstavením oponu nad 44. ročníkom Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.

S hrou sa divák stretáva po tri kráľovské večery za sebou. Predloha Jaroslava Žáčka potvrdila, že osadenstvo zo Zvolena, ale aj bližšieho či vzdialenejšieho okolia, teší dramaturgický výber divadla. Počas prestávky šírili sa hľadiskom pochvalné reči. Veď škola sa ťažko žije, ale s ľahkosťou sa na ňu spomína. Azda každý divák, mladší i starší, našiel si v plejáde hercov, ktorí stvárnili rôznorodé typy študentov, sám seba. Divadlo v tomto prípade dokonale plní účel zrkadlenia sveta. V preklade Daniela Heviera a Márie Hevierovej príbeh sa zároveň adaptuje na slovenské pomery, pretkávajú ho slovenské evergreeny s dobovou melodikou.

Oplatí sa však spomenúť, že v režijnom prevedení Doležalová & Vencl hranica zrkadla sa aj prekračuje. Ako správne poznamenali aj diváci z publika: ktovie akoby to bolo, keby to spravili ako obraz terajšej školy. Akí by boli žiaci a akí profesori? Čo všetko od mobilov, po výmenné pobyty a po „rovnocennosť“ študenta a učiteľa by pribudlo. A čo by asi odbudlo – od zdravej desiaty, lyžiarskych kurzov po drevenú tabuľu a bielu kriedu? Tvorivému tímu sa podarilo vtesnať do obrazu tridsiatych rokov prvky súčasnosti: V akej podobe? Zodpovednosť za každého mladého človeka je aj na školskom systéme. Veď jeden dobrý, ale aj jeden zlý učiteľ môže zmeniť celý život jedného študenta. Okrem ľahkosti a šarmu slovenského prevedenia má toto predstavenie potenciál zotrvať veľmi dlho v repertoári zvolenskej činohry a odporúčame ho pozrieť čo najširšiemu spektru divákov. Pointa je totiž v závere…

Festival Zámocké hry zvolenské potrvá do 25. júna. Ako sme boli zvyknutí, jeho súčasťou bývala aj operná časť. Štátna opera Banská Bystrica od roku 2015 však organizuje samostatný festival, takže Zvolenský zámok si podmaňuje výsostne múza Thalia. Nech sa svojou ušľachtilou rukou dotkne každého diváka.

Fotografie

Článok a foto: Monika Necpálová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: