Dni európskeho kultúrneho dedičstva a ocenenie pre Zvolen

pamiatky-a-muzea-2015-cena-beljak-2

Ján Beljak so svojim tímom. Foto: ZV-podujatia

TS: Štvrtkové otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva prinieslo aj ocenenie pre Pustý hrad.

Vo Zvolene už včera v popoludňajších hodinách odštartovali Dni európskeho kultúrneho dedičstva, podujatie, ktoré každý rok otvára iné mesto. Súčasťou slávnostného otvorenia bolo aj vyhlásenie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za rok 2015.

Porota vyberala laureátov desiatich kategórií spomedzi  113 nominovaných. Medzi prvými odznelo ocenenie pre Pustý hrad v kategórii Objav – nález za súbor nálezov zo stredovekej cisterny na Pustom hrade vo Zvolene s prihliadnutím na dlhodobé vynikajúce výsledky výskumu a publikovanie poznatkov. „Vážime si túto cenu,“ vyjadril sa na odovzdávaní cien na Zvolenskom zámku za celý tím vedúci výskumu na hrade Ján Beljak. Ako sám spomenul, cena je výsledkom dlhodobého a systematického výskumu na hrade, ktorý nepretržite prebieha pod taktovkou mesta už od roku 1992. Tento rok ide o dvadsiatu piatu sezónu, ktorá bola podobne úspešná na nálezy ako tá predošlá.

cisterna pustý hrad

Cisterna na Pustom hrade. Foto: ZV-podujatia.

Minuloročné nálezy z cisterny, medzi ktoré patria napr. drevené vedrá, meče, mince a ďalšie drevené či kovové predmety priniesli hradu nielen pozornosť odbornej a laickej verejnosti, ale zabezpečili hradu napokon aj spomínané ocenenie.

Ďalšie ceny boli udelené napr. za projekt rekonštrukcie a adaptácie neologickej synagógy v Lučenci alebo za revitalizáciu cisárskeho barokového objektu žrebčína a kaštieľa v Kopčanoch. Ceny každoročne udeľuje Redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky.

Kompletné výsledky Pamiatky a múzeá za rok 2015

Fotografie

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín. Foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: