• So. mar 25th, 2023

V LDM Zvolen bola otvorená exkluzívna výstava Jána Boroškaya

jan-boroskay-ldm-zvolen-3
Úvodné slová v rámci vernisáže. Foto: ZV-podujatia

Od stredy 7.9.2016 je dostupná v Lesníckom a drevárskom múzeu dlhodobá výstava významného zvolenského lesmajstra a prírodovedca Jána Boroškaya.

Táto výstava bola otvorená v rámci osláv Dní európskeho kultúrneho dedičstva v meste Zvolen a na jej otvorení sa zišlo hneď niekoľko významnejších osobností.

Samotná výstava vznikla z dôvodu 175. výročia narodenia tejto dozaista významnej osobnosti, akou pán Boroškay bol. Možno jeho meno nikomu nič nepovie, ale jeho stopa je dobre zapísaná a známa v kultúrnej histórii Zvolena a taktiež v histórii prírodných vied na Slovensku.

Po úvodnej hudobnej vložke dievčat z DFS Zornička povedal pred otvorením výstavy pár viet Ing. Jozef Bystriansky (Lesy SR), Mgr. Ján Kautman (prírodovedné múzeum), Ing. Jaroslav Stehlík (víceprimátor mesta Zvolen), Ing. Marek Vanga (autor výstavy).

Posledný menovaný práve najviac porozprával nielen o samotnom lesmajstrovi, ale predstavil ho v jeho dvoch polohách a to ako lesníka – lesmajstra a ako prírodovedca – zberateľa.

Viac info si môžete pozrieť na priloženom videu

Ešte dodám, že výstava je dostupná do 18.11.2016 v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00.

Jána Boroškay

sa narodil 25.8.1841 v Brezne tcovi Jánovi a matke Babete, rodenej Lojkovej. Rodina sa živila poľnohospodárstvom a čoskoro po synovom narodení sa presťahovala do Čierneho Balogu, kde si otec popri roľníčení privyrábal prácou pri doprave dreva ako furman a pltník.

Len vďaka otcovej húževnatosti a vlastnej usilovnosti mohol mladý Boroškay získať stredoškolské vzdelanie. Čiastočne sa vzdelával ako samouk, čiastočne získaval vzdelanie ako absolvent gymnázií v Levoči a Rožňave. Nadobudnuté vedomosti mu umožnili získať prvú pracovnú pozíciu: miesto učiteľa v Kozelníku.

Pôsobenie v Kozelníku znamenalo v Boroškayovom živote výrazný obrat. Zoznámil sa tu s Amáliou Höherovou, vdovou po Imrichovi Ostrolúckom, s ktorou sa 14. januára 1869 oženil. Sobášom získal Boroškay prostriedky umožnujúce mu rozšíriť si vzdelanie. Ako mimoriadny poslucháč sa prihlásil na Banícku a lesnícku akadémiu v Banskej Štiavnici, kde študoval lesnícky odbor.

Po ukončení štúdia následne v Bratislave zložil predpísanú skúšku. No kedže sa mu nepodarilo získať vhodné lesnícke miesto, urobil si ešte notársku skúšku a začal pôsobiť ako notár na Kozelníku, neskôr na Ostrej Lúke a nakoniec vo Zvolene.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.