Marína odštartovala oslavu polstoročnice famóznym vystúpením

Hra na Marejnu. Foto: ZV-podujatia.

Fantastická muzika, dievčence a mládenci v krojoch vyparádení, ba i neskutočné tancovačky na pódiu, ako aj plná sála ľudí, ktorí sa prišli na celú túto parádu pozrieť.

Nemohlo to ani začať lepšie, ako prvým vystúpením vo štvrtok 13.10.2016 folklórneho súboru Marína, v rámci osláv 50. výročia založenia tohto folklórneho súboru. Predviedli opäť to, po čom im srdce piští a to lásku k tradičným hodnotám, v tomto prípade konkrétne k folklóru.

Toto všetko by však vôbec v tento podvečer nebolo, nebyť troch umeleckých osobností, ktorými sú dámy Mária Mázorová, Mária Benková a Anna Hudecová. Dohodli sa, spojili umelecké sily a vytvorili nový folklórny súbor s lepšími podmienkami pre svoju činnosť. Túto svoju dohodu spečatili niekedy pred 50-timi rokmi v októbri.

Lenže súbor bez názvu by nebol súborom a tak sa hľadal ten správny. Jedného dňa sa Martin Mázor zamyslel a pomenoval ho podľa názvu lyrickej básne Andreja Sládkoviča Marína. Novozaložený súbor začal písať svoju históriu v novembri 1966 ako súbor piesní a tancov Marína. Jeho prvým zriaďovateľom bolo Kultúrne a spoločenské stredisko Zvolen.

Na úvod by aj stačilo, inak v každom ďalšom článku Vám prinesieme ďalšie informácie o súbore.

Prvé vystúpenie malo názov Marína naša – kytica vďaky pre železničiarov. V ucelenom bloku sme prešli doslova celým obdobím roka (Hra na Marejnu, Čipikre na popolec) a čerpali sa námety aj z neďalekých regiónov (Dupák z Heľpy, Fľaškový atď.) Samozrejme nechýbala svadba a špecifické tance čisto pre dievčence a mládencov.

Na fujarách zahrali dlhoroční sólisti Maríny Igor Danihel a Ján Šimiak a v ďalšom programe, nazvanom Na košieľku… zaspievali ženy s doprovodom Ladislava Drugdu krstinové piesne zo Slatinských lazov.

Jedna časť lepšia ako tá druhá a po takmer dvoch hodinách sa len ťažko odchádzalo po takom fantastickom vystúpení, ale už onedlho bude ďalšie (viď program).

Ostatný program je taktiež bohatý. V jednotlivých jeho častiach je z každého niečo a iba v jednom prípade nemôže byť jeho súčasťou široká verejnosť.

Marína nie je len spev, ale aj tanec a tak bude aj edukačný program v podobe školy tanca. Zaspievajú aj ženy – Marinárky vo svojom programe a samozrejme nebude chýbať programový blok v DJGT v podobe programu Marína naša a veľa ďalšieho, viď program.

Nech sa páči program

Piatok 21.10.2016 DK ŽSR – 18:00

  • Škola tanca s Marínou – edukačný program pre širokú verejnosť – 2 €

Sobota 22.10.2016 – Katolícky kostol Božieho srdca Ježišovho Sekier – 17:00

  • Ženy – hudobno spevácky program (vystúpenie pre verejnosť) 3 €

Piatok 28.10.2016 – DJGT Zvolen – 18:00

  • Marína naša – kytica vďaky pre rodičov (vystúpenie pre verejnosť) 10 €

Sobota 29.10.2016 – DJGT 17:00

  • Marína naša – polstoročie mladosti, túžby živej po kráse – Slávnostný program (vystúpenie pre pozvaných hostí) a o 20:00 v reštaurácii bude spoločenskéstretnutie

Vstupenky je možné si zakúpiť v informačnom centre mesta Zvolen – Stará radnica 045/54 29 268 a bližšie informácie Vám podá Andrej Sýkora 045/22 94 343

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: