• Pi. sep 22nd, 2023

Mikuláš zavítal aj medzi zvieratá vo Zvolene

mikulas-v-karantenej-stanici-vo-zvolene
Foto: Ján Števonka.

Sviatok psov – aj tak by sa dalo nazvať podujatie, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 10.12.2011 v priestoroch karanténnej stanice vo Zvolene na Balkáne.

Už len to, že sa prišli ľudia pozrieť, dotknúť, pohladiť tieto zvieratá, veľakrát s pohnutým osudom od bezohľadných ľudí, je pre ne sviatkom. O to viac, že k nim prišiel na návštevu krásny anjel, Mikuláš s veľkým bruchom a čert rohatý. Všetci tí, ktorí im pripravili program na tento deň vytvorili tak doslova pre ne raj na zemi.

Za dobrovoľný príspevok deti dostali počas tejto akcie čaj a dospelí aj punč od šarmantnej obsluhy. Jeho kvalita sa na konzumentoch prejavila po pár vypitých pohárikoch. Nechýbali cukrovinky, dokonca ani chlieb s masťou a cibuľou.

Vo vnútri stanice so zvoncom v ruke pozýval anjel k stolíku na zakúpenie lístkov do tomboly o zaujímavé ceny. Ponúkal záujemcom mačku vo vreci ale i maškrty pre zvieratá, ktorými ich mohli následne bez obáv o ich zdravie nachovať. Samozrejme bolo treba dodržiavať aj bezpečnostné pokyny a k psíkom, ktorí  mali na kotercoch červenú stužku nebolo dovolené strkať ruky. Nieže by si nezaslúžili pohladenie, práve naopak. Bolo to opatrenie z dôvodu nepredvídateľnej reakcie, ktorá by mohla nastať, nakoľko títo psíkovia na základe nedobrých skúseností nedôverujú ani nežnej ruke dieťaťa.

Počas dňa sa tu vystriedalo množstvo návštevníkov, z ktorých veľká časť doniesla to či ono pre tieto zvieratá, aby bolo o nich na dlhšiu dobu postarané, veď v chladnom zimnom období potrebujú toho oveľa viac, ako po ostatné mesiace roka.

Na tento deň bol pripravený bohatý program, z ktorého časť si môžete pozrieť aj na priložených videách. Aspoň takto Vám priblížim atmosféru, ktorá tu vládla počas celej akcie.

V polovici programu prišlo aj Kristína Mojžišová s koňom, na ktorom sa mohli povoziť nielen deti, ale i dospelí. O túto atrakciu však veľký záujem nebol.

Ivan Malček predviedol so psom ukážku hľadania skrytých vecí a povedal niečo aj o cvičený psa na tento druh práce.

Janka Lalíková predviedla poslušnosť psa na povely

Módna prehliadka psov v slušivom oblečení a v závere videa informácie o tom, ako postupovať a čo všetko obnáša prevzatie si psa do vlastnej starostlivosti porozprávala Miťa Luptáková.

Na pár minút sa zastavil aj primátor Banskej Bystrice Mgr. Peter Gogola, ktorý vo svojom prejave vyjadril obdiv a uznanie nad touto akciou, poďakoval všetkým tým, ktorí zabezpečujú chod tejto stanice.

Vyhlasovanie tomboly

Fotografie

Na záver, len toľko nakoľko idú sviatky chcem apelovať na všetkým, ktorý chcú na vianoce kúpiť pre svoju ratolesť psíka riadne si to rozmyslite a venujte tomu vášmu rozhodnutiu veľa času. Doporučujem najskôr prísť do karanténnej stanice a pozrieť sa na tie veľavravné smutné oči psov, aby skrz Vaše nešťastné rozhodnutie neostalo poznačené takýmto podobným osudom.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru