O tvárnom dreve v modernom umení bude veľká debata na Zvolenskom zámku

Ilu

TS: Slovenská národná galéria pripravila pre svojich návštevníkov v roku 2017 na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. V apríli privítame kurátorku Zbierok moderného a súčasného umenia SNG Vladimíru Büngerovú.

VLADIMÍRA BÜNGEROVÁ: Moderné drevo

Drevo v dejinách umenia má pozíciu tradičného materiálu. V modernom sochárskom umení od 60. rokov 20. storočia došlo k jeho aktualizácii a prehodnoteniu viacerými akademicky školenými sochármi, pre ktorých znamenalo nové možnosti tvorby. Drevo ako sochársky materiál v tomto období ohlásilo svoj grandiózny návrat a „starý“ materiál s historickou stopou, archetypálnym jazykom a s typickými výtvarnými vlastnosťami výrazne poznamenal moderné slovenské umenie. Prednáškou si predstavíme dôvody návratu k tomuto materiálu, rôzne tvorivé prístupy a témy vybraných slovenských sochárov neskorej moderny – solitérov i zo Skupiny Mikuláša Galandu a Konfrontácií: Rudolfa Uhra (1913 – 1987), Vladimíra Kompánka (1927 – 2011), Vladimíra Môťovského (1928 – 2003), Ludwika Korkoša (1928 – 1992), Jaroslava Kočiša (1933 – 1990) a ďalších autorov prostredníctvom diel zo zbierky Slovenskej národnej galérie inštalovaných v Stĺpovej sieni zámku vo Zvolene.

VLADIMÍRA BÜNGEROVÁ

Kurátorka Zbierok moderného a súčasného umenia

Venuje sa histórii, teórii a kritike moderného a súčasného umenia, úžitkovému umeniu a dizajnu. V rokoch 2007 – 2009 pôsobila ako kurátorka Zbierky architektúry, úžitkového umenia a dizajnu (sklo, dizajn) a od roku 2010 dodnes pôsobí ako kurátorka Zbierky moderného a súčasného sochárstva Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Mimo iných sa kurátorsky spolupodieľala na realizácii monografických výstav a katalógov o Jurajovi Bartuszovi (2010) a Jane Želibskej (2012) a na tematickej výstave Sochárky. Výber osobností česko-slovenského sochárstva (2015) pre Slovenskú národnú galériu.

PRIPRAVUJEME:

  • 20. mája 2017 15.00 – 23.00 – Noc múzeí a galérií

TS: SNG Zvolenský zámok.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.