• St. dec 6th, 2023

Strachom i smiechom opäť ožil Zvolenský zámok

Fjodor a jeho zmenšená podoba koňa. Foto: ZV-podujatia.

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden zámok a na tom zámku bol kastelán šaško Fjodor, ktorému prišlo na návštevu počas dvoch dní nespočetné množstvo návštevníkov a tí zažili kopec srandy.

Tu v priestoroch Zvolenského zámku ich čakali nevšedné prekvapenia, počas ktorých zažili kopec zábavy, šermovačiek, vtipných scénok, dvojzmyselných výrazov a neraz bolo vidieť aj nejaké tie preľaknuté deti.

Nuž, vráťme sa späť do reality a povedzme si, že na zámku prebiehalo v piatok 12.5 a v sobotu 13.5.2017 nielen pre rodákov nášho mesta, ale aj pre ostatných podujatie pod názvom Noc strachu a smiechu. Toto podujatie zorganizovala skupina historického šermu Ricasso a pridala sa aj skupina historických scén Tormen a Divadlo na vysokej nohe.

Samotné podujatie pritiahlo počas dvoch dní (piatok a sobota) v šiestich vstupoch doslova davy zvedavých návštevníkov, veď už v piatok pred prvým vstupom boli všetky vstupenky pre tento deň vypredané a ľudia sa museli vracať domov s dlhým nosom, respektíve kúpiť si ich na sobotu.

Každý, kto prešiel zámockou bránou bol vtiahnutý do sledu udalostí počas viac ako 60-tich tajuplných minút medzi nocou zahalenými múrmi, počas ktorých bolo možné zažiť výjavy z minulosti, recept na popravu, šerm, ba i žonglovanie a aj nejaké to zábavné mučenie prebiehalo.

Najväčšie prekvapenie však prišlo na záver, kedy aj diváci mohli rozhodnúť, kto sa stane kráľom a veru, tak ako to poznáme, napokon to bol práve šaško, čo sa stal samotným kráľom.

Tak či onak, nebolo to vôbec zlé, ba naopak a dozaista to splnilo očakávania návštevníkov, ktorí si našli čas a prišli sa kuknúť. Možno bude niekto namietať, že na jednotlivých miestach sa odohrávali scénky, ktoré už v uplynulých rokoch bolo možné vidieť, ale aj tentoraz bol program doplnený novými scénkami, ktoré zaujali.

Nuž, nech sa páči od nás opäť pár fotografií

Článok a foto: J. Števonka