Mesto začalo búrať dom hrôzy

 

Pohľad do dvora rodinného domu. Foto: ZV-podujatia.

TS: Jeden z rodinných domov na Pribinovej ulici patrí mestu. Donedávna ho obývalo približne dvadsať ľudí, ktorí však do jeho udržiavania príliš neinvestovali. Naopak, časom sa pri ňom začali hromadiť odpadky, na tamojších obyvateľov prišla nejedna sťažnosť. A keďže sa objekt dostal do havarijného stavu, mesto napokon pristúpilo k jeho zbúraniu.

Záznamy hovoria o tom, že objekt na Pribinovej 15 bol daný do užívania dvom zo skupiny posledných nájomcov ešte v roku 2000. Budova postupne chátrala, nájomníci sa o ňu príliš nestarali. „Len obavy o sociálny dopad nás doposiaľ zdržiavali, aby sme ihneď neprikročili k ráznemu riešeniu. Nech už boli obyvatelia domu akíkoľvek, nemohli sme ich len tak vyhodiť na ulicu, preto sme pomerne dlho hľadali riešenie,“ hovorí o osude domu a jeho obyvateľov primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. Hľadanie sa zintenzívnilo po vypracovaní statického posudku, ktorý hovoril o havarijnom stave krovu a strechy. Muselo prísť rozhodnutie, čo s objektom ďalej, aby nebola ohrozená nielen sociálna situácia, no dokonca životy tamojších obyvateľov.

„Boli navrhnuté tri riešenia: oprava strechy, ktorú znalec nacenil na viac ako 20 tisíc eur, zbúranie domu, alebo jeho odpredaj,“ hovorí Anna Mazánová, vedúca Odboru správy majetku zvolenského magistrátu. Nakoľko išlo o mestský majetok, vyjadriť sa museli poslanci zastupiteľstva. Tí najskôr odsúhlasili odpredaj budovy vo verejnej obchodnej súťaži, o pár mesiacov neskôr svoje rozhodnutie zrušili. Vzhľadom na havarijný stav rodinného domu sa vo februári tohto roku napokon priklonili k návrhu dať ho zbúrať.

Mesto po celý čas stálo v nezávideniahodnej situácii. Na jednej strane sa snažilo chrániť životy ľudí obývajúcich dom s narušenou statikou, na druhej strane riešilo ich neprispôsobivé správanie voči ďalším obyvateľom ulice. „V roku 2015 sme museli pristúpiť k vývozu háld odpadu na vlastné náklady, aby sme ochránili zdravie susedov tejto rodiny. Čoraz viac ľudí sa sťažovalo, dokonca padli vyjadrenia o tom, že sa obyvateľov domu boja. Takéto správanie pochopiteľne nie je možné trpieť, hľadali sme preto riešenie. Hrozbou zbúrania domu sme dali najavo, že ich situácia je vážna a musia k nej aktívne pristúpiť,“ dopĺňa svoje vyjadrenie zvolenská primátorka. Kam teda pôjdu niekdajší obyvatelia rodinného domu? „Rodina s maloletými deťmi si podala žiadosť o byt nízkeho štandardu a keďže splnili všetky podmienky, bol im pridelený. Zvyšok bude pravdepodobne umiestnený vo zvolenskom útulku. Dom však museli bezpodmienečne opustiť všetci,“ hovorí o riešení sociálnej situácie vysťahovanej rodiny Mária Koreňová, vedúca Odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny mestského úradu. Po vybavení všetkých povolení k búracím prácam tak mohlo mesto práve dnes definitívne začať s postupnou likvidáciou neslávne známeho rodinného domu.

Fotografie

TS: mesto Zvolen. Fotografie: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: