Bažant Kinematograf premieta na Slovensku už 15 rokov

Škoda RTO, alias „uhorka“. Foto: ZV-podujatia.

TS: V sobotu 1. júla sa filmové autobusy Bažant Kinematograf už po pätnásty raz vydajú na cestu po Slovensku. Do 3. septembra navštívia 29 slovenských miest a divákom privezú kolekciu ďalších piatich celovečerných slovenských a českých filmov. A letné kino Bažant Kinematograf je aj tento rok súčasťou bratislavskej Magio pláže (15. júl – 18. august).

Bažant Kinematograf premieta na Slovensku už neuveriteľných 15 rokov. Za jeho doterajšiu históriu videlo projekcie v letnom kine pod hviezdami na Slovensku takmer 700 000 divákov v 60-tich rôznych mestách, premietol 77 celovečerných a 54 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov. Už sedem rokov sa predstavuje aj na bratislavskej Magio pláži v podobe 5-týždňového letného festivalu výnimočných filmov rôznych tém a žánrov.

Pri tom ohliadnutí sa do minulosti mi príde až neuveriteľné, že tá prvá slovenská cesta retro autobusu Škoda RTO, alias „uhorky“, v roku 2003 s českými a slovenskými filmami spustila tradíciu jedného veľkého letného filmového festivalu. Už nasledujúci rok sa pridal autobus druhý a je len málo miest, ktoré by za tie roky Bažant Kinematograf nenavštívil, či popri nich aspoň neprechádzal. Autobusy s filmami na palube prešli po našich cestách tisícky kilometrov a veríme, že sa ich kolesá, rovnako ako nové filmy česko-slovenskej kinematografie neprestanú krútiť ďalej,“ dodáva k výročiu Ľubica Orechovská, iniciátorka a koordinátorka projektu Bažant Kinematograf.

Program jubilejnej letnej sezóny prináša päť zaujímavých a úspešných česko-slovenských filmov, ktoré sa predstavia divákom v 29 mestách všetkých kútov Slovenska. Spájajú ich silné témy a ľudské príbehy, ako aj pôsobivé a nezabudnuteľné výkony významných slovenských a českých hercov. Divákom sa aj tento rok pred projekciami bude prihovárať známa televízna hlásateľka Nora Beňačková, v rámci úspešnej retrokampane generálneho partnera projektu, značky Zlatý Bažant.

Filmy z  tohtoročnej kolekcie Bažant Kinematografu
Baba z ľadu je citlivá a ľudská komédia o tom, že nikdy nie je neskoro vziať život do vlastných rúk. V hlavnej úlohe sa v postave Hany predstavuje vynikajúca Zuzana Kronerová, ktorá zatiaľ nechýbala ani v nijakom z predchádzajúcich filmov režiséra Bohdana Slámu. Film mal medzinárodnú premiéru na prestížnom filmovom festivale TRIBECA v New Yorku, odkiaľ si priniesol cenu za scenár.

Príbehom zo súčasnosti , ktorý sa na svet pozerá z mužskej perspektívy, je debut Radka Bajgara Teória tigra. Hlavný hrdina Jan, sa –  podobne ako Hana v Babe z ľadu – usiluje na jeseň svojho života oslobodiť od zabehaného stereotypu a nájsť vnútornú slobodu a šťastie. Vo veľmi citlivom a vtipnom filmovom príbehu o tom, ako to medzi mužským a ženským svetom vie škrípať herecky excelujú Jiří Bartoška a Eliška Balzerová.

Šťastie a svojich siedmich zakliatych bratov hľadá aj Bohdanka (v podaní Marthy Issovej)  v rozprávkovom filme Alice Nellis Sedem zhavranelých bratov. Príbeh na motívy zbierok Pavla Dobšinského a Boženy Němcovej hovorí o dôležitosti ľudskej reči, slov, ktoré v rozprávkovej ríši rovnako ako v dnešnom reálnom svete majú veľkú silu a treba s nimi narábať opatrne, a oslovuje rovnako deti ako aj dospelých.

Bažant Kinematograf predstaví aj snímku Učiteľka, prvý „slovenský“ film Jana Hřebejka, ktorý výrazne zarezonoval na Slovensku, v Česku ako aj v mnohých ďalších krajinách po celom svete. Hoci sa jeho príbeh odohráva v období 80. rokov minulého storočia a môže na prvý pohľad pôsobiť retro dojmom, jeho téma  a odkaz sú vysoko aktuálne aj dnes. Hlavnú postavu rafinovanej manipulátorky – učiteľky Drazdechovej, v ňom excelentne, s domácim aj medzinárodným úspechom stvárnila Zuzana Mauréry.

Popri nových filmoch po Slovensku aj tento rok pocestuje titul patriaci dnes už do zlatého fondu československej kinematografie, úspešný a kultový debut Jana Svěráka Obecná škola. Jan Tříska v ňom nezabudnuteľne stvárnil postavu učiteľa Igora Hnízda, ktorého desaťroční Edo, Tonda a ich spolužiaci považujú za svojho veľkého hrdinu. Scenár filmu napísal režisérov otec Zdeněk ako láskavú a nostalgickú autobiografickú spomienku na detstvo, so zmyslom pre humor, múdrosť aj ľudské slabosti. Film bol v úzkej nominácii na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži
Pod hlavičkou Letné kino Bažant Kinematograf sa v podobe letného festivalu filmov pod holým nebom s každoročne „pestrofarebne“ zostaveným programom predstaví tento rok opäť aj na Magio pláži v Bratislave. V termíne od 15. júla do 18. augusta, vždy od soboty do stredy, ponúkne rôznorodý výber kvalitných a úspešných filmových titulov z posledného obdobia, špeciálne filmové uvedenia a tiež filmové novinky. Kino svoje brány otvorí v sobotu 15. júla úspešným filmovým muzikálom La La Land (r. D. Chazelle), a sezónu ukončí slávnostnou slovenskou premiérou nového česko-slovensko-dánskeho filmu Jana Svěráka Po strništi bos, za osobnej účasti jeho tvorcov.

Informácie o filmoch vo výbere putovnej prehliadky Bažant Kinematograf, podrobný rozpis premietaní a program nájdete v prílohe k tlačovej správe a na webstránke www.kinematograf.sk.

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je od jeho počiatku Zlatý Bažant, partnermi podujatia v roku 2017 sú Telekom Penfriends, mediálnym partnerom je Rádio FM. Digitalizáciu Kinematografu podporil Audiovizuálny fond.
Organizátor Bažant Kinematograf: KINEMATOGRAF, s.r.o. (kontakt)


Počas 15. letnej sezóny BAŽANT KINEMATOGRAF 2017 budú mať dva filmové autobusy Škoda RTO zastávku na 29 miestach po Slovensku:

  • Trasa 1: Trnava, Piešťany, Vrbovské vetry (Vrbové), Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Žilina, Martin, Námestovo, Ružomberok, Zvolen, Nitra, Šenkvice;
  • Trasa 2: Trenčín, Prievidza, Handlová, Kremnica, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Poprad, Prešov, Bardejov, Košice, Rimavská Sobota, Nové Zámky, Hlohovec

TS: Bažant kinematograf. Foto: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.