Reklamy

Na zámku prebehne odovzdávanie Cien profesora Jindřicha Halabalu

Výrobky na 11. ročníku súťaže. Foto: ZV-podujatia

TS: Dňa 9.11.2017 o 17:00 bude slávnostnou vernisážou v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku nielen slávnostne otvorená výstava, ale aj slávnostné vyhodnotenie spojené s vyhlásením ocenení už 13. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže v dizajne nábytku a interiéru Cena profesora Jindřicha Halabalu.

Organizátorom a jedným z odborných garantov je katedra dizajnu, nábytku a drevárskych výrobkov Drevárskej fakulty TU vo Zvolene.

Hlavnou myšlienkou podujatia je dlhodobo podporovať vzostup kvality študentských prác a vytvoriť priestor pre konfrontáciu tvorivých názorov na medzinárodnej úrovni.

Cena prof. Jindřicha Halabalu 2017 bude na základe súťaže udelená študentovi, prípadne kolektívu študentov, za najlepší projekt v oblasti nábytkového a interiérového dizajnu, ktorý vznikol v akademickom roku 2016/2017 v rámci štúdia (ateliérovej tvorby).

Súťaž nesie meno Jindřicha Halabalu, výraznej osobnosti nábytkárskej tvorby bývalého Československa 20. storočia. Od medzivojnového obdobia až do svojej smrti v roku 1978 sa významne podieľal na zvyšovaní úrovne bývania a tvorbe nového, moderného životného štýlu. Prof. Halabala vo svojom diele intenzívne riešil otázky kultúry bývania a životného štýlu v spojitosti s hľadaním životnej filozofie. Svojim pedagogickým pôsobením na niekdajšej Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene (v súčasnosti Technická univerzita vo Zvolene) ovplyvnil vznik terajšej Katedry dizajnu nábytku a interiéru.

  1. ročník študentskej súťaže bol vyhlásený v roku 2004 pri príležitosti 100. výročia narodenia Jindřicha Halabalu.

Odvtedy sa Cena profesora Halabalu koná periodicky v ročných intervaloch. Jeho odbornými garantmi a striedavo aj organizátormi sú na Slovensku Technická Univerzita vo Zvolene (nepárne ročníky súťaže) a v Čechách Mendelova Univerzita v Brne (párne ročníky). Štatút súťaže bol schválený Vedeckými radami oboch univerzít, ktoré sa podieľali na zrode tohto podujatia.

V počiatkoch sa súťaž formovala ako československá a v 11. ročníku Ceny prof. Halabalu 2015 sa súťaž otvorila aj pre účastníkov z ostatných krajín Európskej únie.
V 13. aktuálnom ročníku sa súťaže zúčastnilo 52 študentov s 54 prácami. Boli zastúpené práce zo 6 univerzít a vysokých škôl, ktoré sa zaoberajú dizajnom.

Odborná porota zložená z renomovaných pedagógov a odborníkov, vyhlási víťazov a ocení vybrané práce na vernisáži v priestoroch SNG na Zvolenskom zámku 9.novemra.2017 o 17.00.

13 ročník súťaže a prehliadku súčasného študentského dizajnu organizuje Katedra dizajnu nábytku a interiéru Technickej univerzity vo Zvolene. Kurátorom a organizátorom za Technickú univerzitu je Katarina Boborová a čestnú kuratelu prebral žiak Prof. Halabalu Prof. Štefan Schneider.

Výstava potrvá do 3.12.2017

Foto: ZV-podujatia.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.