• St. máj 31st, 2023

Vymaľujú Zvolen – kúsok umenia ostane na námestí počas leta

ByIMG_1979

máj 23, 2018
Zvolen na námestí ešte prd náterom. Foto. IMG_1979

TS: ZVOLEN, 22. 5. 2018: Poznáte to z mnohých európskych krajín. Veľký názov mesta umiestnený na viditeľnom mieste, výsledkom ktorého je množstvo fotografií. Turisti si spomienku na návštevu mesta odnášajú domov. Inak to nebude ani vo Zvolene.

Zvolenčanov inšpirovala Trnava. Aj oni sa rozhodli oživiť námestie novou atrakciou v podobe veľkého nápisu ZVOLEN. „Do Zvolena prichádza množstvo návštevníkov, ktorí obdivujú naše krásne námestie. Rozhodli sme sa im ho ešte viac spríjemniť,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová. Riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra Juliana Kochlicová Ištóková vysvetľuje, o čo pôjde: „Na začiatok námestia umiestnime nápis v nadrozmernej veľkosti, ktorý bude vymaľovaný podľa toho, ako svoje mesto vidia Zvolenčania,“ hovorí a dodáva: „Každé jedno písmeno umelecky stvárnia žiaci nejakej umeleckej školy alebo výtvarníci zo Zvolena.“

Svoje písmeno bude mať aj Centrum voľného času Domino: „Je to výzva, my sme to poňali ako možnosť zobraziť Zvolen ako mesto s pestrou ponukou podujatí a príležitostí pre deti a mládež. Vzory a farby vyjadrujú rôznorodosť oblastí, ktoré mesto Zvolen ponúka pre občanov všetkých kategórií, s cieľom čo najviac skvalitniť život v našom meste,“ hovorí Monika Koreňová, riaditeľka Centra voľného času Domino.

Street art umelec Jozef Spodniak alias Panika71 k téme pristúpil inak: „Budem robiť koláž doplnenú o graffiti street art, kde sa objavia dominanty mesta, ale aj ľudia, ktorí v ňom žijú,“ hovorí.

Okrem nich budú mať „svoje“ písmenko aj ZUŠ Nádvorná, Súkromná stredná umelecká škola, Súkromná základná umelecká škola Pink Harmony Studio, Súkromná základná umelecká škola Heuréka či umelecké zoskupenie Zvolenská sedmička. Odhalenie nápisu bude sprevádzať súťaž o najkreatívnejšiu fotografiu. „Tí, ktorí svoju fotografiu s nápisom „ZVOLEN“ postnú počas soboty 26. 5. 2018 na Facebook stránku mesta, majú šancu vyhrať zaujímavé ceny,“ uzatvára Kochlicová Ištóková.

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referent pre styk s verejnosťou Zvolen. Foto: IMG_1979