Končí sa rok. Rok Ľudovíta Štúra

vianocna-dedina-stanky

Stánky vo Vianočnej dedine. Foto: ZV-podujatia

TS: V decembri sa ukončí celoslovenský rok Ľudovíta Štúra, ktorý na jeho začiatku vyhlásilo Ministerstvo SR. Zvolen si túto osobnosť naposledy pripomenie v dňoch 7. 12. - 10. 12. V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko sa mesto Zvolen vydá po stopách tohto národného hrdinu. Čaká nás filmová, divadelná, literárna a národná stopa. Už v pondelok 7.12. začne týždeň Ľudovíta Štúra premietaním dokumentárnych a hraných filmov. V utorok si osobnosť Ľudovíta pripomenieme symbolicky – literatúrou. Zvolen spoločne s OZ KUL-TUR pokrstí druhé pokračovanie úspešnej knihy Zvolen 1918-1989 v príbehoch a spomienkach obyvateľov II., ktorú popoludní prvýkrát predstavíme verejnosti na Námestí SNP uprostred Vianočnej dediny. Knižku si v ten deň bude možné kúpiť v stánku mesta a následne v Informačnom centre. Literárne popoludnie bude pokračovať debatou so zvolenskými autormi na čele s Ondrejom Kalamárom.

Streda bude patriť folklóru. Predstavia sa detské folklórne súbory ChrustárikVartášik a folklórna skupina Slatina, ktorá nám zaujímavým spôsobom pripomenie tradície Vianoc. Podľa Silvie Benkovej z oddelenia kultúry a športu vo Zvolene sa pódium rozdelí na dve časti. Jedna bude patriť ľudovým tradíciám katolíkov a druhá evanjelikom. V jednej chvíli si tak diváci pripomenú to podstatné, že napriek odlišným tradíciám je čaro Vianoc pre všetkých rovnaké.

V Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene zároveň otvoria stálu expozíciu venovanú rodine Ostrolúckych a Ľudovítovi Štúrovi.

Ľudovítove stopy budú končiť vo štvrtok pri divadle. Vianočná dedinka ožije Ženským zákonom od DOS Detvianska Huta, ktorý publikum pobaví aj prinúti zamyslieť sa.

So Štúrom sa pre tento rok rozlúčime, ale naďalej nám ho bude pripomínať množstvo názvov ulíc, inštitúcií a podujatí – a napokon aj samotná expozícia v Lesníckom a drevárskom múzeu.

premietanie-vianocna-dedina

Premietanie na plátno. Foto: ZV-podujatia

vianocna-dedina-zvolen-2015

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referent pre styk s verejnosťou, Mesto Zvolen. Foto: Ján Števonka

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.