Výskum na Pustom hrade začal

Nový zrub na Pustom hrade. Foto: Ján Beljak

TS: ZVOLEN, 6. 6. 2018: S letom Pustý hrad ožíva. Nie je to len zvýšeným záujmom turistov, ale tiež výskumníkmi, ktorí prichádzajú pokračovať vo výskume tam, kde minulý rok skončili. Tento rok je to už 27. sezóna obnovy a výskumu na Pustom hrade.

Zvolenský hrad je jednou z mála pamiatok na Slovensku, ktorých rozsiahly výskum a obnovu nepretržite financuje samospráva. Je to tak už od roku 1992. „Pustý hrad patrí medzi najdôležitejšie pamiatky Zvolena, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Tak ako predchádzajúci primátori, aj my sa snažíme investovať do minulosti, teda výskumu a rovnako investovať aj do budúcnosti, teda obnovy hradu. Tento rok začíname na hrade budovať zázemie pre turistov, ktoré tak dlho chýbalo,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová.

Výskum na Pustom hrade už desať rokov vedie Ján Beljak. Čo pripravuje so svojím tímom tento rok? „Do konca októbra plánujeme zrealizovať sanáciu južnej línie opevnenia pri veži Dolného hradu a časť spojovacieho múru s prvou vstupnou bránou. Na Hornom hrade plánujeme opraviť murivá priečnej hradby a severnej línie opevnenia tzv. Dončovho hradu, ktoré táto zima značne poškodila,“ približuje archeológ. Rozsiahle práce sa môžu realizovať aj vďaka finančnej podpore z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Vďaka týmto financiám môžeme na hrade až na päť mesiacov zamestnať dvadsať pracovníkov, ktorí robia náročné výkopové práce a pomáhajú pri výskume i obnove Pustého hradu,“ dopĺňa Beljak.

Od polovice júla sa archeologický výskum Archeologického ústavu SAV a Katedry archeológie UKF presunie z Dolného na Horný hrad. „Na viacerých miestach budeme skúmať detaily stavebného vývoja jednotlivých objektov Horného hradu,“ hovorí Beljak a dodáva: „Sondy zároveň v predstihu preskúmajú plochy, kde je v budúcnosti plánované umiestnenie mobiliáru v rámci komplexnej architektonicko-urbanistickej koncepcie areálu Pustý hrad.“

Počas letnej sezóny sa zároveň uskutoční Medzinárodná letná škola archeológie, ktorú podporil Medzinárodný vyšehradský fond a Banskobystrický samosprávny kraj. „Každoročne sa jej zúčastňujú desiatky študentov z celej strednej Európy, ktorí si domov odnášajú poznatky, ale aj zážitky,“ hovorí Ján Beljak.

Pribudne infocentrum

Tento rok by sa na Pustom hrade mali zlepšiť služby pre návštevníkov. „Návštevnosť Pustého hradu neustále rastie, minulý rok ho v dobrom počasí navštívilo okolo 500 ľudí denne. Infraštruktúra je teda nevyhnutnosťou,“ zdôrazňuje primátorka Lenka Balkovičová. Aktuálne sa v sedle pri Dolnom hrade dokončuje presťahované zrubové infocentrum. Mesto ďalej plánuje zastrešiť palác Horného hradu tak, aby tam mohla vzniknúť napr. výstavná miestnosť. V budúcnosti by v areáli mohla pribudnúť aj

tzv. peňazokazečská dielňa a ďalšie objekty v zmysle komplexnej architektonicko-urbanistickej koncepcie areálu.

Spôsobov, ako možno propagovať hrad je viacero. „V roku 2018 si mesto Zvolen pripomína 775. výročie udelenia mestských privilégií uhorským kráľom Belom IV., ktorý sa pričinil aj o výstavbu viacerých objektov na Pustom hrade. Viac sa dozvedia návštevníci hradu napr. počas septembrového výstupu na Pustý hrad, a najkrajšie nálezy si budú môcť od 13. septembra pozrieť na Zvolenskom zámku v rámci veľkej výstavy Dedičstvo Karola Veľkého“ hovorí Beljak.

Krásy Pustého hradu si môžete pripomenúť už túto sobotu 9. júna, kedy sa uskutoční dobrovoľnícka brigáda pod záštitou primátorky Zvolena Lenky Balkovičovej. „Budeme čistiť terén od náletovej vegetácie a opravovať turistické chodníky,“ hovorí Beljak a dodáva: „Aj touto cestou všetkých srdečne pozývame.“

Popis výskumných sond (Ján Beljak): sonda 1/2018 bude priečnym rezom hradby Dolného hradu v jej JV časti; sonda 2/2018 bude zameraná na skúmanie priebehu južnej línie opevnenia Dolného hradu počas jej stavebnej sanácie; sonda 3/2018 bude zameraná na skúmanie tzv. spojovacieho múru pri JZ nároží veže Dolného hradu počas jeho stavebnej sanácie; sonda 4/2018 bude zameraná na skúmanie priebehu tzv. spojovacieho múru s prvou bránou počas jej stavebnej sanácie; sonda 5/2018 bude priečnym rezom západnej hradby Dolného hradu južne od hlavnej vstupnej brány.

Sonda 1/2018 na Hornom hrade má za cieľ preskúmať plochu pri tribúne amfiteátru pri hlavnej vstupnej bráne a je priečnym rezom cez južnú líniu opevnenia Horného hradu. Overíme s ňou zároveň či sa aj pod ňou nachádzal praveký kamenno-zemný val. Sonda 2/2018 bude umiestnená pri SZ nároží veže komitátneho hradu a definitívne overí možnú existenciu jej samostatného opevnenia. Sonda 3/2018 bude umiestnená na akropole Horného hradu (medzi vežou komitátneho hradu a vežou č. II). Sonda 4/2018 je rezom cez prvú priečnu hradbu na mieste, kde nie je v teréne čitateľná a overí či bola prvá priečna hradba kompletne dostavaná. Sonda 5/2018 sa bude nachádzať v priestore tzv. Dončovho hradu pri vnútornom líci južnej steny tzv. predpalácového objektu. Zároveň bude priečnym rezom cez východnú líniu opevnenia Horného hradu a pomôže nám spresniť dobu jeho výstavby. Sonda 6/2018 sa bude nachádzať na nádvorí tzv. Dončovho hradu medzi vstupom do paláca a cisternou. Pomôže nám spresniť chronologický vývoj tejto časti Horného hradu a upravíme ňou terén pred vstupom do paláca.

Fotografie

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referent pre styk s verejnosťou Zvolen. Foto: Ján Beljak

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: