Hrdinovia vyrážajú do slovenských miest

Plagát k podujatiu.

TS: Nový diskusný formát HRDINOVIA MEDZI NAMI prinesie do Bratislavy a regiónov od západu až po východ Slovenska 30 podujatí pre verejnosť a stredné školy zameraných na tému hrdinstva. Vo vybraných mestách sa postupne odpremietajú všetky dokumentárne filmy z cyklu BIELE VRANY A HRDINOVIA MEDZI NAMI. Organizátori chcú touto cestou inšpirovať ľudí, aby sa stali aktívnymi občanmi a zaujímali sa o veci verejné, aby neboli ľahostajní k pretrvávajúcim neduhom tejto spoločnosti, ktoré sme si zvykli prehliadať.

Projekt štartuje v polovici októbra a potrvá do konca roka, jeho organizátormi sú občianske združenia CHARACTER - Film Developement Association a platforma alternatívnej distribúcie Dokument na kolesách.

„Od začiatku sme plánovali využiť filmy najmä v teréne. Odvysielanie vo verejnoprávnej RTVS bol len prvý krok na ceste k divákom. Filmy majú okolo 26 minút a v spojení s diskusiami veľmi dobre fungujú. Ich témy nadobúdajú väčší význam, sú živé, viac rezonujú. Je pre nás dôležité, aby túto možnosť mali ľudia v rôznych mestách na Slovensku a najmä, aby sa dostali k mladým ľuďom,“ povedala producentka série Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema. „Hrdinstvo sa v istom slova zmysle spája so zodpovednosťou; je iné než odvaha a rebélia. V našich filmoch sa hovorí práve o postojoch, ktoré stoja na opačnej strane ako ľahostajnosť a pokiaľ chceme žiť v slušnej spoločnosti, mali by byť samozrejmosťou,“ dodáva.

Dokumenty sú venované konkrétnym spoločenským fenoménom a upozorňujú na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločného dobra, dôstojnosti a jedinečnosti každej ľudskej osoby. Režiséri a režisérky – Jana Bučka, Marek Franko, Dominik Jursa, Lenka Moravčíková – Chovanec, Lena Kušnieriková, Barbora Sliepková, Róbert Šveda – vidia Biele vrany ako „morálne elity, ľudí, ktorí nepodľahli ľahostajnosti ani pohodlnosti, obetovali niečo zo svojho osobného pohodlia pre blaho spoločnosti, vystúpili z davu, aby konali“.

“Cyklus Biele vrany a hrdinovia medzi nami považujem za nesmierne inšpiratívny a potrebný televízny počin. Osobitne v tomto období, keď ako spoločnosť nanovo prehodnocujeme, čo znamená demokracia a na akých základoch by mala byť postavená. Sloboda je a musí byť nevyhnutne previazaná s občianskou statočnosťou a ochotou ju brániť. Napriek tomu hrdinov a hrdiniek stále akoby nebolo dosť. A aj tí, ktorí sa rozhodnú odvážne čeliť rôznym spoločenským neduhom, sa často dočkajú skôr kritiky ako pochvaly. A práve preto považujem za dôležité, aby sme týmto ľuďom jasne dávali najavo, že za nimi stojíme, a aby sme diskutovali o tom, ako môžeme aj na Slovensku prebudiť ešte viac hrdinstva,” povedal Laco Oravec, ktorý bude po projekciách moderovať diskusie s hosťami. Stredoškolákom budú venované špeciálne dopoludňajšie projekcie a večerné akcie v tom istom meste budú určené pre verejnosť.

Dokumentárne filmy sa stávajú čoraz silnejším a funkčnejším médiom pri kritickej analýze rôznych spoločenským tém, odhaľujú slabiny systému, v ktorom všetci žijeme, aj slabiny nás samých, vďaka ktorým chyby tohto systému podporujeme. Na druhej strane ukazujú našich spoluobčanov, ktorí sa rozhodli robiť veci inak. Sprievodné diskusie s tvorcami filmov a odborníkmi zasa dokážu posunúť témy filmov do iných a konkrétnejších kontextov. Napríklad filmu Biomasaker sa podarilo pohnúť systémom. „Biomasaker poukazuje na vykorisťovanie nášho prírodného dedičstva kvôli materiálnemu zisku pár jedincov. Ak sa dokážu spojiť viacerí hrdinovia, môžu prispieť k lepšej spoločnosti. Hrdinstvo sa nachádza v každom z nás, len mu potrebujeme dať priestor na realizáciu. Tohto spojenia síl sa boja aj tí “najmocnejší” politici, či oligarchovia. Dôkazom je aj film Biomasaker, ktorý dopomohol legislatívnej zmene v prvom čítaní v parlamente. Je na nás, či dokážeme vytrvať v tomto hrdinstve a dotiahneme dôležité zápasy do konca,“ povedala režisérka Jana Bučka.

Ako uviedol jeden z organizátorov Matej Sotník, projekt Dokument na kolesách zatiaľ na takom intenzívne angažovanom projekte neparticipoval. „Ideme prezentovať príbehy ľudí, ktorí našli medznú situáciu v spoločnosti tam, kde ju iní nevideli či vedome prehliadali. A títo ľudia zároveň cítili nástojčivú občiansku kompetentnosť pokúsiť sa prestúpiť cez jej šero. Demonštrovali tak hodnoty, ktoré musí spoločnosť znovu a znovu revidovať a opätovne si ich osvojovať. Vzoprieť sa znamená vymedziť sa, a to je akt, ktorý je príznačný pre Slovensko v roku 2018, kedy štartujeme aj my – vymedziť sa voči nekalým praktikám v štruktúrach verejnej správy, vzdelávacieho systému či zdravotníctva, a síce prezentáciou dokumentárnych portrétov ľudí, ktorí ich vyniesli na povrch, diskusiami s hrdinami medzi nami či expertmi na dané problematiky,” povedal.

Jeho kolega Adam Straka vyzdvihuje potrebu motivovať mladých ľudí k občianskemu vedomiu a aktivite. „Je dôležité poukazovať na nespravodlivosť v spoločnosti a je hrdinské to spraviť, aj keď sa tým človek vystaví nepohodliu a atakom zo strany obvinených. Okrem vzdania holdu hrdinom, ktorých príbehy približujeme dokumentárnymi filmami z cyklu Hrdinovia medzi nami, sa chceme zamerať predovšetkým na obojstranný dialóg so študentmi o spoznať ich vnímanie hrdinstva. Teším sa z tejto novej koncepcie a sme zvedaví, s akým ohlasom sa stretneme na stredných školách,“ dodal.

Dokumentárny cyklus Biele vrany a hrdinovia medzi bol uvedený vo vysielaní RTVS v máji a júni tohto roku. Podľa tvorcov prišiel v čase, keď sa celá slovenská spoločnosť ocitla v zlomovom období. Vražda

novinára, politické hry a výmeny na zásadných politických postoch, najväčšie verejné demonštrácie od roku 1989, silné mediálne reakcie doma aj v zahraničí, zintenzívnenie spoločenskej diskusie o tom, kam smerujeme a kam by sme ako krajina smerovať mali, a čo urobiť, ak chceme žiť v slušnej a funkčnej krajine, ako udržať na uzde korupciu, klientelizmus či rasizmus.

Projekt vzniká vďaka finančnej podpore z Grantového programu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy na podporu kultúry – ARS Bratislavensis a vďaka finančným darom realizovaným prostredníctvom darcovského systému Darujme.sk.

* O organizátoroch:

CHARACTER – Film Development Association je občianske združenie, zamerané na vzdelávanie filmových profesionálov, študentov a absolventov filmových škôl v oblasti vývoja filmového diela. Tvorcom ponúka odborné poradenstvo vo forme konzultácií a workshopov pri vývoji ich filmových projektov, partnersky podporuje produkciu, alternatívnu distribúciu a financovanie audiovizuálnych diel. Character sa podieľa na publikovaní kreatívnych autorských projektov (monografia Martina Štrbu Pevná zem pod hlavou, 2017). Dlhodobo spolupracuje s prestížnym medzinárodným programom Midpoint, spoluorganizuje vzdelávaciu kampaň Prvá a diskusný formát Hrdinovia medzi nami.

Dokument na kolesách je alternatívna distribučná platforma vedená Matejom Sotníkom a Adamom Strakom. Ich hlavným cieľom je mediálne vzdelávanie na slovenských školách pomocou dôležitých autorských dokumentárnych filmov a diskusií k nim. Od doby svojho vzniku patrí k najetablovanejším subjektom v tejto sfére. Po úspešnom začiatku s distribúciou kontroverzného filmu Cooltúra svoje portfólio postupne rozširovali o dokumentárne snímky ako Český Alláh, Hotel Úsvit či O sestre. Vďaka zatiaľ poslednému projektu Mečiar mali možnosť priblížiť stredoškolákom 90. roky. V súčasnosti Dokument na kolesách zastrešili novovzniknutým občianskym združením Film Expanded a intenzívne pracujú na projekte Hrdinovia medzi nami.

1 Comment on Hrdinovia vyrážajú do slovenských miest

  1. http://www.teraz.sk/regiony/muza-vo-zvolene-olupili-a-zobrali-mu-k/367407-clanok.html

    Biele vtáky za zahraničné granty prídu hovoriť, že si máme zobrať viac takýchto?

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: