Gindalos je zrkadlo, ktoré nastavujeme svojim predsudkom

Romano Jilo Zvolen. Foto: 1979

TS: ZVOLEN, 13. 12. 2018: Postaviť sa na pódium je pre rómske deti ešte o niečo ťažšie ako pre nerómske. Okrem vlastnej hanblivosti musia často prekonávať predsudky druhých ľudí.

Práve preto majú podobné podujatia zmysel. Predsudky sa menia na obdiv k inej kultúre. Živelnej, farebnej, temperamentnej. V utorok 18. 12. o 10.00 hod. sa na pódium Domu kultúry na Podborovej postavia desiatky rómskych detí z rôznych základných umeleckých škôl a zoskupení. Zahrajú, zaspievajú a zatancujú nielen pre deti zvolenských škôl, ale aj zvolenských seniorov a dospelých divákov. Je to už druhýkrát, čo Komunitné centrum Romano Jilo organizuje takýto výchovno-benefičný koncert. Nazvali ho Gindalos – Zrkadlo. „Zrkadlo búra predsudky. Najprv sa pozrieme na seba a až potom môžeme ukazovať na druhých,“ hovorí Peter Kačica z mestského KC Romano Jilo. Na koncerte nevystúpi len zvolenské komunitné centrum, ale aj KC z Krupiny, rómsky súbor z Komunitného centra Spokojnosť z Prievidze, ZUŠ Bojnice, Gipsy Janka z Detvy, o. z. Rolik z Banskej Bystrice. „Veľmi dôležitá je pre nás spolupráca s nerómskymi umelcami, preto opäť zahráme spoločne s kapelou zvolenských mestských policajtov ,Police team´ či kapelou ,Králi´ zo Strednej odbornej školy drevárskej. Nie je to prvýkrát, čo vystúpime spolu a určite ani posledný,“ dodáva Peter Kačica.

Na tento koncert je pozvaný každý. Vstupné na podujatie je dobrovoľné. Výťažok z koncertu pomôže Romano Jilo vycestovať na turné do Brazílie, kam by mali ísť v lete.

TS: Mgr. Eva Hapčová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referentka pre styk s verejnosťou Zvolen. Foto: IMG_1979

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: