• Št. mar 30th, 2023

V Banskej Bystrici sa uskutoční prvý Swap

ByIMG_1979

mar 1, 2019
Swap v Bratislave. Foto ilu

PR: Do Banskej Bystrice po prvýkrát prichádza Swap, akcia ktorá dá každému oblečeniu druhú šancu. Návštevníci Swapu si môžu starý a už nezaujímavý kus oblečenia, vymeniť za niečo iné medzi sebou. Swap do Banskej Bystrice prináša Noizz v spolupráci s voňavým sekáčom Nosene a uskutoční sa už 2.marca.

Swap je vzájomná výmena oblečenia a zároveň účinný a priateľský spôsob ako dať svojmu peknému, nepoškodenému a vyčistenému oblečeniu druhú šancu. V Bratislave sa už dva swapy uskutočnili a teraz prichádza na rad Banská Bystrica. Swapovať sa bude dámske, ako aj pánske oblečenie.

Záštitu na Swapom prebral sekáč – Nosene, ktorý je hlavným ambasádorom Slovenskej republiky pre medzinárodnú platformu Global Fashion Exchange. Tá podporuje udržateľnosť v módnom priemysle spolu s inšpiratívnymi fórami, vzdelávacími a kultúrnymi podujatiami po celom svete. Cieľom akcie je ponúknuť riešenie na zníženie dopadu módneho odpadu na našu planétu v príjemnom a priateľskom prostredí.

„Cieľom swapu je odbremeniť našu planétu od nadbytočného oblečenia a zároveň si obnoviť svoj šatník udržateľným spôsobom. Veď to funguje úplne jednoducho,“ vysvetlila spoluorganizátorka akcie Katka Hutyrová z voňavého sekáča Nosene.

Stačí vytriediť zo svojho šatníka maximálne 10 pekných, nepoškodených a nositeľných kúskov, teda takých, ktoré si bez problémov oblečieš aj dnes alebo ich bez obáv daruješ svojej kamarátke/kamarátovi, operieš ich a prinesieš. Na swape sa neprijímajú veci, ktoré sú špinavé, roztrhané, zafarbené alebo v zlom stave. Prosíme takisto nenosiť detské oblečenie, spodnú bielizeň, plavky či topánky. Táto udalosť je určená pre dobré veci, ktoré si vymeníš za iné veci rovnakej kvality. Swap je ekologická forma výmeny oblečenia, nezabudni si svoje kúsky zbaliť do tašky, v ktorej si svoje nové kúsky aj odnesieš. Plastové igelitky u nás budeš hľadať márne.

Ako prebieha Swap?

  • #1 Oblečenie odovzdáš na vstupe
  • #2 Zodpovedné dievčatá sa naň pozrú a do obehu výmeny pustia iba tie, ktoré sú zachovalé a čisté
  • #3 Podľa množstva, ktoré bude použiteľné, ti dáme počet žetónov, za ktoré si vymeníš nové kúsky. Priniesť môžeš najviac 10 kusov oblečenia
  • #4 Na skúšanie si môžeš vziať najviac 10 kusov oblečenia
  • #5 Odniesť si môžeš toľko kusov oblečenia, koľko použiteľných prinesieš

Čo sa nepodarí vymeniť poputuje ako hmotná pomoc pre občianske združenie MyMamy, oz, ktoré pomáha týraným ženám v bezpečnom domove, alebo na recykláciu. Oblečenie sa ďalej recykluje do automobilového a nábytkárskeho priemyslu, takže sa nemusíš obávať, že event tvorí zbytočný odpad. Ako sa hovorí, je to win-win situácia pre všetkých.

Čo okrem swapu sa bude diať?

  • #1 Noizz Think About diskusia

Diskusia, ktorej hlavnou témou bude udržateľnosť, prebehne v popoludňajších hodinách. Ako spíkerky sa predstavia Katka Hutyrová z voňavého sekáča Nosene, Patrícia Dadová z bezobalového obchodu NEBALené a Ivana Zuzinová zo slovenskej prírodnej kozmetiky Ponio. Každá z nich si pripraví prednášku o ekologickom charaktere značky, ktorú zastupuje. Po nej bude čas aj na zvedavé otázky.

  • #2 Upcycle workshop

Nauč sa s nami, ako si ušiť dizajnovú tašku zo zrecyklovaného textilného odpadu. Workshopy budú súčasťou eventu a ich kapacita je limitovaná, tak neváhaj. Šikovné baby z voňavého sekáča Nosene ti všetko vysvetlia a domov si odnesieš jedinečný kúsok, ktorý bude dokonca vlastnoručne vyrobený.

Keďže na výmenu oblečenia, upcycle workshop a diskusiu potrebujeme priestor, v ktorom sa všetci budeme cítiť príjemne a zažijeme pocit pohodlia, rozhodli sme sa pre priestor Záhrada – Centrum nezávislej kultúry na Námestí SNP 16 v Banskej Bystrici. Vstupné na event je 5 € a môžeš ho uhradiť buď v predpredaji, alebo na mieste.

PR: Peter Porubský