• Ut. nov 28th, 2023

Malý futbal vo Zvolene robí veľké veci: Len málo ľudí o nich vie!

Autor IMG_1979

mar 25, 2019

 

Plagát a zároveň pozvánka na zápasy.

Malý futbal je v súčasnosti “odborníkmi” a bohužiaľ aj legislatívne zaradený medzi tzv. menšinové športy. Skutočnosť je však iná, možno to niekoho prekvapí, ale aktívnych hráčov registrovaných v jednotlivých členských ligách SZMF je prinajmenšom toľko, ako má dospelých hráčov registrovaný futbalový i hokejový zväz, oba štátom najviac dotované zväzy a podobné je i zverejňovanie dosiahnutých výsledkov malého futbalu v celoštátnych printových médiách, ktorým „nestačil“ na zverejnenie ani zisk strieborných medailí na Majstrovstvách sveta v kategórii U 21. Slovenský malý futbal zaznamenal v minulom roku ale viac úspechov, na ktorých sa podieľal aj Zvolenský malý futbal.

LIMFU Zvolen však zaznamenal úspechy aj na diplomatickom poli.

Viacnásobná návšteva prezidenta svetovej federácie malého futbalu WMF Filipa Judu, organizácia prípravného kempu Slovenskej reprezentácie pred ME v Kyjeve, konanie Valného zhromaždenia SZMF vo Zvolene, zaradenie členov výboru LIMFU do výkonného výberu SZMF, jeho komisií (rozhodcovská a turnajová) a do vedenia reprezentačných mužstiev, získanie generálneho sponzora Schaller Facility pre tri ligy LIMFU. Do pozornosti sa dostalo zorganizovanie turnaja výberov malých líg, medzinárodných turnajov na reprezentačnej úrovni Boxo Cup a klubovej L-Trade Cup, premiérový ročník SCHALLER FACILITY Zvolenskej okresnej ligy malého futbalu žiakov U15, účasť 4 mužstiev na Wintercupe, zastúpenie tromi mužstvami na Majstrovstvách republiky, účasť L-trade v lige majstrov a podiel zvolenských hráčov v reprezentácii Slovenska (získali 4.miesto v Lige majstrov hráčov nad 40 rokov), usporiadanie Majstrovstiev Slovenska hráčov nad 40 rokov, dlhodobé usporadúvanie Pohára primátora (26.ročníkov), Zimného turnaja (31 ročníkov) a Ligy 40+ (15), Ligy 50+ (8), Ligy 60+ (3), pohára troch kráľov (8) a iných propagačných akcií ako napr. účasť a prezentácia LIMFU na Zvolenskom športovom Korze.

Toto všetko výbor LIMFU mohol zorganizovať iba vďaka ústretovosti vedenia MFK Zvolen, v ktorého areáli sa podujatia konali a pravidelne sa koná i dlhodobá ligová súťaž v troch osemčlenných ligách. Onedlho začne už jarná časť 33.ročníka LIMFU.

I toto boli dôvody, prečo bol Zvolen zaradený do najvyššej Slovenskej súťaže v malom futbale pod názvom SZMF – SUPERLIGA, ktorá sa premiérovým kolom začne práve vo Zvolene už 26.3.2019 od 18, 45 hodine dvomi stretnutiami na štadióne MFK Zvolen, kde zavítajú mužstvá divízie východ Košice, Prešov, Nitra. Zohrajú sa dve stretnutia na UT pod umelým osvetlením a pred televíznymi kamerami. Osmičku účastníkov dopĺňajú mužstvá zaradené do divízie západ Bratislava, Trenčín, Piešťany a Trnava. Vo výberoch miest hrajú registrovaní hráči mestských líg, výber Zvolenskej LIMFU bude viesť trénerská dvojica Štefan Sudimak ml. a Ondrej Janeček, manažérom je Miloš Dedok. Očakáva sa príchod nielen prezidenta SZMF Petra Králika, ale i reprezentačného trénera Ladislava Borbélyho.

SZMF – SUPERLIGA a účasť výberu LIMFU v nej je určite ďalším dôležitým medzníkom vo Zvolenskom malom futbale a prioritou bude určite hrať najvyššiu súťaž v nasledujúcich sezónach. V dnešnej ekonomicky náročnej dobe však bude ťažké získať potrebné financie na bezproblémové zabezpečenie súťaží v pôsobnosti LIMFU, lebo dotácie mesta Zvolen na šport v prospech LIMFU sa neúmerne výsledkom v tomto roku rapídne znížili (57 % oproti roku 2018), čo môže mať za následok i zrušenie niektorých súťaží, ak sa „nevyskytne“ štedrý sponzor. Je to zaujímavý úkaz, lebo dotácie sa vlastne mestu vrátili v podobe platieb za prenájom športovísk. Malý futbal nemá vo Zvolene svoj vlastný dôstojný stánok a realizácia projektu na Barinách, v ktorom bol zahrnutý i „malý“ štadión sa nekoná. Taký je Zvolenský malý futbal v paradoxoch dnešnej doby, v ktorej sa chyby ľahko spôsobia, no sa ťažko naprávajú.

Článok. Miloš Masarik