• Št. sep 28th, 2023

O dôležitosti filmovej architektúry bude debata na zámku

Autor IMG_1979

jún 19, 2019
severozápadní bašta Zvolenského zámku
Aj večer má zámok svoje čaro. Foto: IMG_1979

TS: Film a architektúra často vystupujú bok po boku. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako architektonické prostredie vystihuje charakter postáv? Alebo ako v skutočnosti vyzerajú obývačky zo seriálov Priatelia, Krok za krokom alebo Ako som spoznal vašu matku, prípadne ste mali chuť vybudovať si vlastné mesto?

Ak áno, príďte k nám na Zvolenský zámok, aj o tom totiž bude náš zámocký jún.

Pozrime sa na to štýlovo – “Film a architektúra” – 27. jún 2019 I 18.00 I 2 €

„Je ich okolo nás toľko, že sa stávajú takmer neviditeľnou súčasťou – sú totiž samozrejmé. Mapy, komixové seriály, filmy a fotografie, mikroskopické snímky, vzhľad výrobkov, internetové stránky, ale aj obrazy abstraktnejšieho rázu, ako verejné priestory či záhrady. To všetko sú obrazy, ktoré okrem vizuálnej kvality spájajú obsah politický, sociálny či ideologický s technickým prevedením a používaním“.  (z knihy Možnosti vizuálních studií od autorky Marty Filipovej)

Akú úlohu zastupuje architektúra vo filme a ako môže priestor ovplyvniť jeho protagonistov ale aj divákov?

Autor prezentácie – architekt Marek Peťovský si kladie otázky zamerané na rôzne spôsoby fungovania priestoru vo filme a vzťah k tematickým prvkom filmu. Snaží sa odprezentovať virtuálny filmový priestor, odprezentovať jeho novú „metafyzickú„ stránku.

Sobotná bašta na zámku – “Architekti mesta” – 29. jún 2019 I 10.00 I 2 € / rodina Program pre rodiny 6+

Výzva pre všetkých, ktorí by sa chceli podieľať na jedinečnej tvorbe nového Mesta. Vytvoriť budovy, naplánovať ulice a rozmiestniť podľa vlastnej fantázie. Aj toto vás čaká na júnovej sobotnej bašte.

TS: SNG Zvolen zámok.