• Št. mar 30th, 2023

Najkrajšia zastávka na Slovensku sídli vo Zvolene

Nielen predná strana vyzerá skvele, ale aj tá bočná. Foto: IMG_1979

TS: Projekt rekonštrukcie zastávky MHD na plnohodnotné umelecké dielo na sídlisku Podborová vo Zvolene je na konci. Zvolenčania sa tak môžu tešiť z jednej z najkrajších zastávok na celom Slovensku.

V rámci úpravy sídlisk a projektu Zvolen mesto farieb, sa mesto spoločne so Spolkom Borovej hory rozhodli opraviť pre obyvateľov autobusovú zastávku na Borovianskej ulici. Okrem vyčistenia vnútorného priestoru zahŕňa rekonštrukcia aj kompletnú výmenu stien zastávky a ich vymaľovanie. Autorom návrhu maľby je nitriansky výtvarník Aero310 a na realizácii sa podieľal aj zvolenský umelec Jozef Spodniak, známy pod pseudonymom Panika71. „Zámerom je zastávku namaľovať, ale aj zapojiť hru svetiel. V návrhu je zakomponovaná príroda, ktorá je pre sídlisko Podborová charakteristická a hlavným motívom je sova,“ vysvetľuje umelec Panika 71.

Plánovanie projektu a jeho realizácia neboli najľahšie, ale nakoniec sa ho podarilo dotiahnuť do úspešného konca. „Trvalo to vyše jeden a pol roka, kým sa rekonštrukcia mohla uskutočniť, ale verím, že to za to stálo. Zvolenčania sa môžu tešiť nie z najkrajšej zastávky vo Zvolene ale na Slovensku. Obrovská vďaka patrí Mestu Zvolen, SAD Zvolen a podborovskému spolku bez ktorých by sa tento projekt nemohol zorganizovať,“ dodáva Jozef Spodniak.

Objekt bol roky v devastovanom stave a bez záujmu ľudí čím priťahoval vandalov, ktorí toto miesto ničení tohto miesta. „Vďaka revitalizácií by sa tak vyhlo ďalšiemu negatívnemu vplyvu do budúcnosti na tento objekt a vzniklo by zároveň kultúrne a zaujímavé miesto pre obyvateľov

a návštevníkov Podborovej,“ uviedol Vladimír Ľupták, zástupca primátorky mesta Zvolen.

Fotografie – Projekt zastávka 

TS: Ing. Ľubomíra Honíšková, šéfredaktorka Zvolenských novín, referentka pre styk s verejnosťou Zvolen. Foto: IMG_1979.