• Ne. mar 26th, 2023

Zmeníme planétu alebo seba? Nenechajte si ujsť filmy, ktoré Vám zmenia pohľad na svet

ByIMG_1979

jan 29, 2020
Foto: ilu

TS: Nadmerná spotreba, neuvedomelé správanie, neúcta k prostrediu, negatívny dopad priemyselného pokroku v kontraste s nedotknutou divočinou, prírodou, ktorá je dokonalým architektom a zároveň tichým svedkom zániku. Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v utorok 11. februára 2020 do Domu kultúry ŽSR vo Zvolene dokumentárne filmy, ktoré vás motivujú k zmene. Nebude chýbať sprievodná diskusia venovaná veľkým šelmám, inšpiratívni rečníci, či Junior festival pre základné a stredné školy. Vstup na festival je voľný.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie. V rámci celoročnej TOUR je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie. „Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu,‘‘ informuje o charaktere podujatia riaditeľ festivalu Peter Lím.

Festivalové podujatie vo Zvolene víta aj primátorka mesta Lenka Balkovičová: „Vo Zvolene o ochrane životného prostredia nielen hovoríme, snažíme sa k nej aj aktívne pristupovať. Preto si vážime, že môžeme byť hostiteľom EKOTOPFILMu, azda najznámejšieho festivalu upozorňujúceho na problematiku ekológie. Naše mesto sa hrdí titulom „mesto lesníctva“, krásy prírody môžu obyvatelia či návštevníci obdivovať priamo v jeho centre. Pýchou mesta je napríklad takmer nedotknutý park Lanice. Aj samotný mestský úrad sa snaží ísť príkladom v oblasti ochrany životného prostredia. Zamestnanci separujú odpad, zapájajú sa do aktivít na podporu cyklodopravy a používajú dažďovú vodu na toaletách úradu. V našom „zelenom Zvolene“ sa každoročne snažíme budovať nové dažďové záhrady a ďalšie vodozádržné opatrenia či nové polopodzemné kontajnery. Festival EKOTOPFILM tak veľmi pekným spôsobom zapadá do celkového koloritu aktivít súvisiacich s našou snahou o ochranu životného prostredia.“

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm odštartuje v utorok ráno 11. februára 2020 v Dome kultúry ŽSR programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia ako chrániť životné prostredie. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 prináša široké spektrum tém. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku. Program je doplnený o diskusiu Prírodný turizmus – šanca pre prírodu aj región, kde sa návštevníci o 18:00 vďaka Zuzane Burdovej z Aevis n.o.. dozvedia, či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou.

Vstup na festival je voľný. Viac informácií o programe nájdete na: Ekotopfilm

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou a Kohéznym fondom.

Ekotopfilm -plagát 2020 

TS: Mgr. Dominika Dobrocka